logo l

Muzeum Ziemi Rawickiej

Chaim/Życie

Muzeum Ziemi Rawickiej w Rawiczu działa od 1973 roku w zabytkowym, barokowym ratuszu stojącym pośrodku Rynku. Gromadzi ono i udostępnia muzealia związane z dziejami i życiem codziennym mieszkańców powiatu rawickiego, popularyzuje wiedzę o historii, kulturze ludowej, sztuce i zabytkach wielokulturowej ziemi rawickiej, organizuje m.in. wystawy, prelekcje, warsztaty, spotkania autorskie, publikuje wydawnictwa. 


W zbiorach Muzeum znajduje się unikatowy, największy w Polsce zbiór pamiątek poświęcony Korpusowi Kadetów, który przed wojną działał w mieście. Są one prezentowane na wystawie stałej, która, poza Salą Kadecką, obejmuje m.in. Salę Dawnych Rzemiosł, Salę Bractwa Kurkowego, Salę Portretową i historyczny gabinet burmistrza miasta.

Muzeum współpracuje ze szkołami, organizacjami pozarządowymi i uniwersytetami trzeciego wieku realizując programy edukacji regionalnej, np. „Nasza historia – nasza tożsamość”, a organizując cykliczne warsztaty oraz pokazy tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła ludowego, stwarza warunki dla rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego.

Od jesieni 2018 roku Muzeum bierze udział w akcji, która ma na celu zachowanie pamięci o społeczności mieszkających w Rawiczu przez kilkaset lat Żydów. Akcja, koordynowana przez Muzeum, gminę Rawicz i Towarzystwo Przyjaciół Rawicza, odbywa się pod hasłem „Wspólnie przywracamy pamięć”, a zaangażowani są w nią również wolontariusze. Głównym działaniem jej uczestników jest gromadzenie i zabezpieczanie pozostałości płyt nagrobnych z cmentarza żydowskiego w Rawiczu-Sierakowie, zniszczonego w okresie okupacji. Została także opracowana i od 1 lipca (w internecie od marca) publiczności bezpośrednio jest udostępniana wystawa tematyczna pt. „Rawiccy Żydzi”. Składają się na nią wybrane fragmenty ocalonych macew oraz plansze z reprodukcjami materiałów archiwalnych, dokumentujących historię rawickiej synagogi. Wystawę można oglądać obecnie w rawickim ratuszu.

Od października 2018 roku przy Muzeum Ziemi Rawickiej działa Punkt Informacji Turystycznej i Kulturalnej.

Mural Tomasza Pobiedzińskiego stworzony w 2016 roku podczas  16. Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Współczesnej Forma na ścianie dawnej szkoły żydowskiej. Nieopodal znajduje się pl. Po Rawickiej Synagodze - miejsca, gdzie stała ostatnia rawicka bóżnica.
Mural Tomasza Pobiedzińskiego stworzony w 2016 roku podczas 16. Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Współczesnej Forma na ścianie dawnej szkoły żydowskiej. Nieopodal znajduje się pl. Po Rawickiej Synagodze - miejsca, gdzie stała ostatnia rawicka bóżnica.

Ratusz, Rynek 1

63-900 Rawicz

tel. 65 545 35 75

http://www.muzeum.rawicz.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.