logo l

Stowarzyszenie Lapidarium Żydowskie we Wronkach

Chaim/Życie

Stowarzyszenie Lapidarium Żydowskie we Wronkach powstało w listopadzie 2013 roku, a głównym celem jego utworzenia było zbudowanie w mieście lapidarium z zachowanych fragmentów macew pochodzących z dawnych wronieckich cmentarzy. 


Inspiracją do jego utworzenia były wydobycie w 2011 roku podczas przebudowy chodnika w Nowej Wsi pod Wronkami ponad 800 fragmentów macew z wronieckiego kirkutu. Jest to największy w Polsce zbiór nagrobków żydowskich użytych przez Niemców do prac budowalnych, a następnie odzyskanych.

Ażeby zaopiekować się nimi grupa mieszkańców Wronek i okolic założyła Stowarzyszenie Lapidarium Żydowskie we Wronkach, a następnie zabezpieczyła je, oczyściła i zinwentaryzowała. W porozumieniu z władzami miasta na miejsce budowy lapidarium wybrano teren zarośnięty sosnami leżący przy ul. Zacisze, u podnóża zniszczonego cmentarza żydowskiego na tzw. Żydowskiej Górze. Zrealizowanie projektu lapidarium było możliwe dzięki dotacji i wpłatom dużej liczby osób prywatnych, organizacji i instytucji z Polski i zagranicy.

5 Wronki
Tablica na pomniku w centrum Lapidarium z napisem w trzech językach: polskim, hebrajskim i angielskim

W 2017 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie Stowarzyszenie Lapidarium Żydowskie we Wronkach zostało uhonorowane Laurem Pamięci przyznawanym osobom i instytucjom zaangażowanym w ochronę dziedzictwa kulturowego polskich Żydów. Lapidarium odwiedzają obecnie goście z Polski - głównie potomkowie polskich i wronieckich Żydów - z Europy, Izraela, Ameryki, czy Australii.

Drugim podjętym przez Stowarzyszenie przedsięwzięciem było przygotowanie i wydanie publikacji poświęcone wronieckim Żydom. Ukazało się ono w 2018 roku jako 1 w tym roku numer Zeszytów Muzeum Ziemi Wronieckiej pt. Żydzi we Wronkach i Wartosławiu – historia, dziedzictwo, pamięć. Publikacja była współfinansowana przez gminę Wronki, a w jej przygotowaniu uczestniczyły rożne osoby i instytucje z Polski i kilku innych krajów.

Trzecim i ostatnim podejmowanym przez Stowarzyszenie obecnie przedsięwzięciem jest zbiórka pieniędzy na konserwację 17 poważnie uszkodzonych pergaminów, fragmentów zwoju Tory, które zostały odnalezione w 1994 roku na poddaszu domu w Starym Mieście niedaleko Wronek, gdzie dawno temu przybito je do desek oddzielających większe poddasze od mniejszego. Można przypuszczać, że pergaminy pochodzą z Wronek. Obecnie znajdują się one w kolekcji Muzeum Ziemi Wronieckiej.

7 Wronki
Statuetka Laur Pamięci dla Stowarzyszenia Lapidarium Żydowskie we Wronkach

Stowarzyszenie po zrealizowaniu głównego celu, którym była budowa lapidarium, w najbliższych miesiącach zakończy swoją działalność.

 

Osoby zainteresowane tematyką żydowską we Wronkach mogą kontaktować się także z:

Muzeum Ziemi Wronieckiej, ul. Szkolna 2, tel. 67 25 40 133

Lapidarium żydowskie we Wronkach. Fotografie Piotr Pojasek i Stefan Golon.

Szkolna 2, 64-510 Wronki

tel. +48 67 254 01 33

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.lapidarium-wronki.pl

Facebook

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.