logo l

Wągrowieckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. Stanisława Przybyszewskiego

Chaim/Życie

Stowarzyszenie powstało w 2013 roku. Ambicją jego założycieli jest przywrócenie Stanisława Przybyszewskiego do pamięci wągrowczan poprzez szereg działań przybliżających życie i twórczość pisarza, a także realizacja przedsięwzięć kulturalnych na rzecz mieszkańców ziemi wągrowieckiej. W szczególności chodzi tu o młodzież, którą członkowie Stowarzyszenia starają się angażować w swoje projekty i zachęcać do działania. 


Filarem działalności Stowarzyszenia są dwa projekty

-Wągrowiec: czas odnaleziony - projekt, który ma wyeksponować ciekawą przeszłość miasta i jego wielokulturowy charakter oraz przypomnieć wybitnych wągrowczan (więcej o tym projekcie mowa jest na Chaim/Życie w tekście Rok za rokiem - niezmarnowany czas w Wągrowcu)

oraz

- Stanisław Przybyszewski – Stach - projekt, który ma przypomnieć i przybliżyć mieszkańcom, a szczególnie młodzieży twórczość Stanisława Przybyszewskiego, który był absolwentem Królewskiego Gimnazjum Klasycznego (obecne I Liceum Ogólnokształcące) oraz innych pisarzy Młodej Polski. W ramach projektu odbywają się m.in. sesje popularnonaukowe, spotkania, konkursy recytatorskie, wykłady, pokazy filmowe… Najwybitniejszemu absolwentowi szkół ponadgimnazjalnych powiatu wągrowieckiego co roku wręczana jest statuetka „Stachu”.

Stowarzyszenie prowadzi również inne działania, takie jak warsztaty historyczne dla młodzieży o ruchu konspiracyjnym w czasie II wojny światowej na terenie ziemi wągrowieckiej, wydawanie publikacji czy stworzenie portalu internetowego - Cyfrowe Archiwum Społeczne Powiatu Wągrowieckiego; 2018.

Członkowie Wągrowieckiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalne im. Stanisława Przybyszewskiego z Alicją Kobus, przewodniczącą poznańskiej gminy żydowskiej. Fotografia ze zbiorów Danuty Chosińskiej.

ul. Klasztorna 17A, 62-100 Wągrowiec

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

https://wsskprzybyszewski.wordpress.com/kontakt/

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.