logo l

Towarzystwo Miłośników Ziemi Jutrosińskiej i Muzeum Ziemi Jutrosińskiej

Chaim/Życie

Prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Jutrosińskiej oraz założycielem i kustoszem Muzeum Ziemi Jutrosińskiej jest Ireneusz Mikołajewski, zasłużony regionalista i lokalny działacz, członek Rady Miasta Jutrosina. Poprzez jego aktywność Muzeum i Towarzystwo (które powstało dzięki inicjatywie członków Klubu Kolekcjonerów Jutrosza), blisko ze sobą współdziałają chroniąc, gromadząc i upowszechniając zabytki oraz historię Jutrosina i okolic. 


Towarzystwo Miłośników Ziemi Jutrosińskiej opublikowało m.in. publikację Powstańcom Wielkopolskim Ziemi Jutrosińskiej 1918-1919 (2012) zawierającą m.in. biogramy, relacje, fotografie i dokumenty i rozpoczęło wydawania Zeszytów Historycznych, które mają popularyzować i przybliżać historię ziemi jutrosińskiej.

Muzeum Ziemi Jutrosińskiej (działające w ramach Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury) zostało otwarte w 2002 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Jutrosińskiej. Ma w swoich zbiorach archiwalne dokumenty, zdjęcia, przedmioty i militaria, stroje ludowe i narzędzia rolnicze dotyczące historii miasta oraz gminy Jutrosin. Zostały one zebrane przez członków Klubu Kolekcjonerów Jutrosza lub ofiarowane mieszkańców miasta i sponsorów. Prócz ekspozycji stałej w muzeum organizowane są wystawy czasowe.

Jutrosin pocztówki 3

Stare pocztówki Jutrosina ze zbiorów Ireneusza Mikołajewskiego

W zbiorach muzeum znajdują się również pamiątki po niegdysiejszej żydowskiej społeczności Jutrosina, m.in. zdjęcia. Na początku lat 2000 miasto odwiedziła wnuczka  ostatniego jutrosińskiego rabina, mieszkająca w USA Janet Rovenpor.

Siedzibą muzeum są pomieszczenia Zespołu Szkół im. Jana Pawła II.Muzeum

Część ekspozycji Muzeum Ziemi Jutrosińskiej. Fotografie ze zbiorółw Muzeum, Ireneusza Mikołajewskiego i z internetu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 65 61 41 956, 693 871 333

ul. Wrocławska 39, 63-930 Jutrosin

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.