Piosenkarka jazzowa, aktorka kultowego warszawskiego kabaretu „Pożar w Burdelu”. Urodziła się w 1980 roku w Poznaniu. Mając 14 lat, została wokalistką kabaretu Piwnica pod Baranami w Krakowie. „Kiedyś czytałam, że można tam przyjść, zapytać i zaśpiewać. Tak zrobiłam. Piotr Skrzynecki powiedział, że jak mi się uda, mogę śpiewać. No i zostałam tam trzy lata” - opowiadała w jednym z wywiadów. Ukończyła z wyróżnieniem rysunek na Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu, do której poszła, bo nie mając ukończonego I i II stopnia kształcenia muzycznego nie mogła iść do Akademii Muzycznej. Profesjonalną karierę muzyczną rozpoczęła w 2004 roku.
Pisze teksty, tworzy recitale autorskie. Jej zainteresowania oscylują pomiędzy wieloma rodzajami muzyki. Jej głos prowadzi słuchacza poprzez ballady jazzowe, poetyckie songi, surowe klimaty etno, a bywa, że i poprzez melodie zahaczające o tradycyjne utwory rodem z szamańskich rytuałów. Współpracuje z wybitnymi muzykami polskiej sceny jazzowej, oraz muzykami oscylującymi pomiędzy wieloma gatunkami.
Jej debiutancka płyta „Wyspa", w skład której weszły utwory napisane przez Piękniewską i dla niej oraz jej podarowane - jak również cover „Odchodząc" Grzegorza Ciechowskiego - ukazała się w maju 2010 roku.
Dwa lata później ukazał się nagrany z kwartetem jazzowym Soundcheck, krążek „Kołysanki na wieczny sen". Płyta ta została zainspirowana jest udziałem w warsztatach duchowych w Berlinie prowadzonych przez holenderskiego Żyda Daana van Kampenhouta i składa się z czternastu utworów śpiewanych w języku hebrajskim. Koncert premierowy odbył się podczas Tzadik Festival w Poznaniu. W sierpniu 2014 roku zaśpiewała te piosenki podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”.
W 2012 roku została aktorką teatralno-kabaretowej grupy „Pożar w Burdelu”. Trzy lata później, na koncercie z okazji setnej rocznicy urodzin Jeremiego Przybory, wystąpiła na festiwalu w Opolu z piosenkę Kaliny Jędrusik „Nie pamiętam…”
W 2016 roku wraz z kompozytorem Pawłem Skorupką stworzyła projekt „Coś przyjdzie: miłość lub wojna” - piosenki jazzowe do wierszy Zuzanny Ginczanki oraz młodych poetów z getta warszawskiego.
Zdobywczyni wielu nagród i stypendiów. W 2005 otrzymała trzecią nagrodę na 41. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Rok później wygrała konkurs na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej na festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej” oraz zwyciężyła na XXX Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie. W 2007 roku została laureatką prestiżowego stypendium twórczego im. Marka Grechuty, zaś w 2008 roku za osiągnięcia w dziedzinie piosenki otrzymała stypendium artystyczne Miasta Poznania.
Oprac. na podstawie materiałów z internetu.
Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka
CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:
* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.
* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.
* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.
Andrzej Niziołek
Hana Lasman
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.