Majer Bałaban, urodzony we Lwowie w 1877 roku, zmarły w getcie warszawskim w 1942 lub 1943 roku, był historykiem i rabinem, jednym z największych badaczy historii Żydów w Polsce. Jego prace są szeroko udokumentowane przekrojowymi badaniami archiwalnymi, podczas których korzystał tak ze zbiorów publicznych jak i, często dziś już niedostępnych, źródeł kahalnych.
Specjalizował się w historii XVI–XVIII wieku akcentując w nich zwłaszcza tematy ustroju, życia wewnętrznego społeczności Żydów w Polsce oraz ich kultury. Był m.in. profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, współtwórcą Instytutu Nauk Judaistycznych w Warszawie. Napisał np. znakomite monografie: Żydzi lwowscy na przełomie XVI i XVII wieku (1906), Dzieje Żydów w Galicji I Rzeczpospolitej Krakowskiej 1772–1868 (1916), Historia Żydów w Krakowie i na Kazimierzu 1304–1655 (1931), czy studium Z historii Żydów w Polsce (1920).
Przytoczony poniżej tekst Kiedy i skąd przybyli Żydzi do Polski to wykład Bałabana, jaki po obronieniu swojej pracy habilitacyjnej Majer Bałaban wygłosił w 1928 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Owo przybywanie Żydów do Polski odbywało się, wg niego, w czterech kolejnych okresach, tak z zachodu jak wschodu, a najbardziej masową była emigracja od drugiej połowy XIII do końca XV wieku, podczas której Żydzi docierali do Wielkopolski i na Śląsk z miast niemieckich, Wiednia i Pragi - przyciągani dodatkowo przez przywileje, które otrzymywali od tutejszych książąt.