logo l

Majer Bałaban

Tematy


Majer Bałaban, urodzony we Lwowie w 1877 roku, zmarły w getcie warszawskim w 1942 lub 1943 roku, był historykiem i rabinem, jednym z największych badaczy historii Żydów w Polsce. Jego prace są szeroko udokumentowane przekrojowymi badaniami archiwalnymi, podczas których korzystał tak ze zbiorów publicznych jak i, często dziś już niedostępnych, źródeł kahalnych. 


Specjalizował się w historii XVI–XVIII wieku akcentując w nich zwłaszcza tematy ustroju, życia wewnętrznego społeczności Żydów w Polsce oraz ich kultury. Był m.in. profesorem  Uniwersytetu Warszawskiego, współtwórcą Instytutu Nauk Judaistycznych w Warszawie. Napisał np. znakomite monografie: Żydzi lwowscy na przełomie XVI i XVII wieku (1906),  Dzieje Żydów w Galicji I Rzeczpospolitej Krakowskiej 1772–1868 (1916), Historia Żydów w Krakowie i na Kazimierzu 1304–1655 (1931), czy studium Z historii Żydów w Polsce (1920).

Przytoczony poniżej tekst Kiedy i skąd przybyli Żydzi do Polski to wykład Bałabana, jaki po obronieniu swojej pracy habilitacyjnej Majer Bałaban wygłosił w 1928 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Owo przybywanie Żydów do Polski odbywało się, wg niego, w czterech kolejnych okresach, tak z zachodu jak wschodu, a najbardziej masową była emigracja od drugiej połowy XIII do końca XV wieku, podczas której Żydzi docierali do Wielkopolski i na Śląsk z miast niemieckich, Wiednia i Pragi - przyciągani dodatkowo przez przywileje, które otrzymywali od tutejszych książąt.

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kultura w sieci w 2020 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.