logo l

Józef Pietrzak

Fotografia Anna Kłopocka

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tematy


Nauczyciel dyplomowany historii i wiedzy o społeczeństwie w I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim. 


Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Historyczny. Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii Instytutu Historii UAM. Zakres jego zainteresowań badawczych obejmuje problematykę samorządu terytorialnego w kontekście budowy podstaw społeczeństwa obywatelskiego. Egzaminator Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu z zakresu egzaminu maturalnego z historii i wiedzy o społeczeństwie.

Urodził się w 1961 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Współautor i redaktor publikacji dot. historii Ostrowa Wielkopolskiego i postaci związanych z regionem południowej Wielkopolski: m.in. Ostrów Wielkopolski – ilustrowane dzieje miasta (Ostrów Wielkopolski 2009), Galeria portretów I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim, pod red. Marka Lewickiego (Ostrów Wielkopolski, 2012, II wyd. 2015), Od szkoły przyzakładowej do najlepszego technikum (Ostrów Wielkopolski 2012), Między samorządem a administracją. Rozwój i działalność samorządu w Ostrowie Wielkopolskim w latach 1919-1999 (Ostrów Wielkopolski 2017).

Publikuje w czasopismach i prasie regionalnej m.in. „Kronika Wielkopolski”, „Rocznik Ostrowskiego Towarzystwa Naukowego”, „Rocznik Kaliski”, „Rocznik Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego”, „Nowy Promień”, „Refleksje o edukacji” i „Gazeta Ostrowska”. Autor scenariuszy filmów dokumentalnych dotyczących wielokulturowej historii Ostrowa Wielkopolskiego i jego samorządowej tradycji.

Uczestniczy w pracach Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Ostrowie Wielkopolskim i Stowarzyszenia Przyjaciele Ostrowskiej Synagogi. Jest współzałożycielem, członkiem zarządu i skarbnikiem Ostrowskiego Towarzystwa Naukowego. Członek Rady Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i zespołu redakcyjnego Rocznika Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego.

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.