logo l

Rafał Jakubowicz

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tematy


Artysta i krytyk sztuki.  


Urodził się w 1974 roku w Poznaniu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych (Wydziału Wychowania Plastycznego oraz Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby) oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Wydziału Neofilologii – specjalność: hebraistyka). Doktor habilitowany, profesor UAP. Członek Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza.
Na Wikipedii czytamy o nim: w swojej pracy artystycznej posługuje się różnymi mediami. Porusza problem szeroko rozumianej pamięci; zachowywania, wypierania, trwania i zanikania śladów rzeczywistości historycznej i wizualnej. Zwraca uwagę na grozę niepamięci i wynikającej z tego faktu niewiedzy. Szczególnie widoczne jest to w pracy Pływalnia, która jest poświęcona poznańskiej synagodze zamienionej w 1940 roku na miejski basen. Nieświadomość, brak wiedzy, wynikająca z nich bierność, brak sprzeciwu doprowadzały w historii do ekspansji totalitaryzmu i nieodwracalnego przekształcenia rzeczywistości. Jakubowicz zwraca uwagę na znaczenie nie tylko świadomości historycznej, lecz także świadomości widzenia. Możliwość jej rozwijania tkwi w sztuce. Funkcjonowanie w niej umożliwia poszerzanie świadomości i wiedzy poza kontrolą władzy.

Jakubowicz wystawia w galeriach i realizuje projekty w przestrzeni publicznej. Prowadzi Pracownię Sztuki w Przestrzeni Społecznej na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.