logo l

Powracająca pamięć Rusałki

Chaim/Życie

1 września 2020 roku nad poznańskim Jeziorem Rusałka, które w czasie wojny budowali żydowscy więźniowie niemieckich obozów pracy oraz polscy robotnicy przymusowi, ustawiono tablicę informującą o tym fakcie i upamiętniającą ich niewolniczą pracę.


Rusałka to popularne wśród poznaniaków sztuczne jezioro powstałe wskutek spiętrzenia wód rzeki Bogdanki. Zostało zbudowane przez żydowskich niewolników i polskich robotników w latach 1941-42. Podczas prac wielu Żydów zostało zabitych albo zmarło z wycieńczenia. Dno i brzegi jeziora umocniono rozbitymi macewami z cmentarza żydowskiego w Poznaniu.

Choć starsi poznaniacy znali historię powstania Rusałki, przez cały powojenny okres władze miasta nie uczyniły niczego, ażeby upamiętnić tych, którzy tworzyli akwen. Nic nie zrobiono także z tkwiącymi w wodzie fragmentami nagrobków. Starania o upamiętnienie tego miejsca podjęli w zeszłym roku społecznicy Maciej Krajewski i Aleksander Przybylski. Tablica informująca o historii jeziora stanęła właśnie ich staraniem nad brzegiem Rusałki.


Więcej o tym wydarzeniu przeczytacie tutaj:

https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,26259882,cierpieli-z-powodu-pracy-ponad-sily-z-braku-odziezy-niedozywienia.html

https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,105531,26273022,rusalka-ta-woda-w-tamtych-czasach-oznaczala-dla-wielu-ludzi.html

Macewy wystające nad obniżoną wskutek upałów powierzchnię Jeziora Rusałka. Fotografia Maciej Krajewski.

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.