logo l

Rusałka – jezioro, które łączy

Chaim/Życie

W sobotę 18 września 2021 roku w Poznaniu odbędzie się wydarzenie „Rusałka – jezioro, które łączy” - poświęcone przypomnieniu i upamiętnieniu żydowskich więźniów obozów pracy mieszczących się w Poznaniu i wokół niego, którzy w czasie wojny kopali i budowali jeziora Rusałka oraz Maltańskie. 


Poniżej przedstawiamy program wydarzenia - a tutaj: https://chaim-zycie.pl/59-kultura-i-historia/dobra/485-przezylem-dzieki-zbiegom-okolicznosci-historia-benjamina-jacobsa zamieszczamy tekst Szymona Pietrzykowskiego poświęcony książce wspomnieniowej Berka Jakubowicza - po wojnie Benjamina Jacobsena, jednego z nielicznych ocalałych więźniów obozu w poznańskich Krzyżownikach.

Organizatorem wydarzenia nad Jeziorem Rusałka jest Fundacja Barak Kultury - a Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu jest jednym z jego partnerów. Opiekę merytoryczną nad wystawą „Steineck” dotyczącą  obozu pracy przymusowej dla żydowskich mężczyzn, który w czasie okupacji umiejscowiony był w budynku nieczynnej wówczas szkoły przy ul. Leśnowolskiej, sprawuje pracownik OBBH IPN, Szymon Pietrzykowski.

Wydarzenie składać się będzie z trzech części:

Wystawa „Steineck”

Wystawa odbędzie się w  budynku Szkoły Podstawowej nr 57 im. Józefa Kostrzewskiego przy ul. Leśnowolskej 35 (pokazywana będzie od 12 do 17).

Wystawa zestawi dwa światy – mroczną przeszłość szkoły w Krzyżownikach z przyjazną współczesnością. W 1940 roku budynek szkoły w Krzyżownikach został przekształcony w obóz Steineck, gdzie władze hitlerowskie więziły Żydów. To właśnie więźniowie z tego obozu pracowali przy budowie jeziora Rusałka. Wystawa przybliży widzom historię Steineck, z wyszczególnieniem Benjamina Jacobsa oraz Zalmana Kłodawskiego, który po wojnie utrzymywał bliską więź z uczniami i nauczycielami szkoły. Partnerem wystawy „Steineck” jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Szkoła Podstawowa nr 57 im. Józefa Kostrzewskiego w Poznaniu. Wystawa została przygotowana przez Patrycję Rutkowską z Baraku Kultury, a skonsultowana merytorycznie z Szymonem Pietrzykowskim z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu.

Przejazd rowerów „Pomiędzy jeziorami” 

Trasa prowadzi od Jeziora Maltańskiego do Rusałki, a przejazd odbędzie się w godzinach 16-18.

Przejazd rowerowy połączy dwa poznańskie jeziora: Maltańskie i Rusałkę. Oba wspomniane akweny mają podobną historię: zostały zaprojektowane przez niemieckich architektów i wykopane przez żydowskich więźniów. Dokładniejszą wiedzę przybliży prof. UAM Rafał Rosół – specjalista historii Poznania, który będzie rowerowym przewodnikiem. Trasa rowerowa będzie obejmowała także Stadion im. Edmunda Szyca, który w trakcie II Wojny Światowej był największym obozem pracy dla Żydów. Współorganizatorem przejazdu rowerowego jest Szprycha Team Poznań.

Koncert na wodzie „Rozrzucone kamienie"

Początek o godz. 18 nad Jeziorem Rusałka, przy śluzie Bogdanki.

Gdy Słońce schyli się ku zachodowi przy śluzie Bogdanki rozpocznie się niezwykły koncert na wodzie „Rozrzucone kamienie”. 15 muzyków, uczniów poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza i 15 wioślarzy połączy siły w wyjątkowym epitafium, które wydarzy się na samym jeziorze. Utwór pisany dźwiękami po tafli wody skomponował Maciej Muraszko, wszechstronny muzyk i kompozytor.

Informacja ze strony IPN-u w Poznaniu.

 

Zamieszczamy obok wirtualny spacer po wystawie "Steineck". Jej kuratorką była Patrycja Rutkowska z Baraku Kultury, a Szymon Pietrzykowski z poznańskiego IPN sprawował nad nią opiekę merytoryczną. Wirtualny spacer przygotowała firma Skanowanie XYZ. 

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.