logo l

Artyści i Żydzi w Wielkopolsce

Artyści i Żydzi w WielkopolsceArtyści i Żydzi w Wielkopolsce - czy to się łączy? Tak, i to od dawna, w różnorodny sposób i w bardzo ciekawych pracach, które powstawały i ciągle powstają a dotyczą Żydów. Tych twórców i ich prace prezentuje portal Chaim/Życie - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce w dziale „Twórczość artystyczna”.

O artystach i Żydach w Wielkopolsce można opowiadać w najróżniejszy sposób. Prace na ten temat tworzą muzycy, poeci i pisarze, artyści, filmowcy, fotografowie, twórcy teatralni, autorzy literackich wspomnień… Budująca portal Fundacja Tu żyli Żydzi prezentuje ich wszystkich tu: https://chaim-zycie.pl/tworczosc-artystyczna

To twórcy przeróżni, współcześni i dawni, polscy, żydowscy i innych narodowości, związani z Wielkopolską albo nie.

* Prace o tematyce żydowskiej tworzy (pisze, maluje, wystawia, komponuje, filmuje czy fotografuje) wielu twórców na codzień żyjących w Wielkopolsce. Przykłady?

Niezwykłe instalacje poświęcone poznańskim Żydom zrealizował w basenie poznańskiej Pływalni Miejskiej - która kiedyś była wspaniałą synagogą - Janusz Marciniak.

Wspaniałe obrazy i grafiki tworzył malarz-legenda Jerzy Piotrowicz.

Autor filmów dokumentalnych Jacek Kubiak w nagradzanym filmie „Jasnowłosa prowincja” opowiada o masowych deportacjach z i do Wielkopolski w czasie II wojny światowej, które były losem tak Żydów, jak Polaków i Niemców.  

* Temat artyści i Żydzi w Wielkopolsce - to również prace twórców mieszkający w innych regionach Polski albo za granicą, także innych narodowości. W swoich pracach podejmują oni konkretnie temat właśnie Żydów w Wielkopolsce. Na przykład:

Brytyjczyk Theo Richmond, filmowiec i dziennikarz, którego rodzina wywodzi się z Konina, napisał o żydowskiej społeczności tego miasta absolutnie fascynującą książkę „Uporczywe echo. Sztetl Konin” - która jest zarazem jak uniwersalna opowieść o każdym z żydowskich sztetli w Polsce.

Lena Piękniewska, piosenkarka jazzowa i aktorka mieszkająca w Warszawie, w swoich piosenkach zainspirowała się m.in. postacią, wspomnieniami i fotografiami poznanianki Firy Mełamedzon-Salańskiej.

* Ale artyści i Żydzi w Wielkopolsce - to również dawni twórcy żydowscy, którzy byli wielkopolskimi Żydami, a potem tworzyli tu na miejscu, albo (częściej) robili kariery gdzieś w dalekim świecie.

Jak Lotte i Ruth Jacobich, siostry i fotografki z Poznania należące do artystycznej bohemy Berlina czasów Republiki Weimarskiej, potem Amerykanki. Lotte Jacobi jest uważana dziś za klasyka światowej fotografii portretowej.

Jak Henoch (Enrico) Glicenstein, syn niebogatego kamieniarza z Turku, rzeźbiarz o międzynarodowej sławie żyjący i tworzący we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Ameryce - dziś zapomniany, ale w międzywojniu powszechnie uznawany za najwybitniejszego rzeźbiarza żydowskiego.

Artyści i Żydzi w Wielkopolsce to temat nieznany, nieodkryty, niezwykle bogaty, który na Chaim/Życie stopniowo prezentuje Fundacja Tu żyli Żydzi.

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.