logo l

Bojanowo

Bojanowo leży około 90 km. na południe od Poznania. Zostało założone w 1638 roku przez protestanckiego szlachcica Stefana Bojanowskiego i jak wiele wielkopolskich lokacji miejskich z tego okresu zasiedlone przez protestantów uciekających podczas trwającej wówczas w Europie wojny trzydziestoletniej przed prześladowaniami katolików ze Śląska i innych terenów. Przez dziesiątki lat istniał tu silny ośrodek polskiego luteranizmu - m.in. działało znane gimnazjum luterańskie dla młodzieży szlacheckiej - a gospodarczo był tu oraz jeden z największych ośrodków sukienniczych w Wielkopolsce.

Pierwsi Żydzi pojawili się w Bojanowie prawdopodobnie krótko po lokacji miasta, na pewno żyli tu już w XVII wieku.

Dzisiaj Bojanowo liczy około 3 tysięcy mieszkańców.

Oprac. na postawie informacji z Wikipedii i Wirtualnego Sztetla.


Projekt
CHAIM/ŻYCIE

ANDRZEJ NIZIOŁEK
Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce rozpoczęty dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.