logo l

Żydowscy ziemianie Rohrowie

Dariusz Czwojdrak

Rodzina Rohrów z Goliny Wielkiej pod Bojanowem to przypadek niezwykłej przemiany jednej z tradycyjnych jeszcze w I połowie XIX wieku wielkopolskich żydowskich rodzin - w rodzinę zniemczonych, ziemiańskich Żydów żyjących jak inni okoliczni polscy i niemieccy właściciele ziemscy. Ich historia w 1861 roku połączyła się z majątkiem w Golinie i związana z nim była przez trzy pokolenia - to ostatnie przyjęło już chrzest porzucając judaizm.


Założycielem golińskiego rodu i pierwszym twórcą jego zamożności był Abraham Rohr trudniący się pośrednictwem w sprzedaży majątków ziemskich. Golina, pod względem gospodarczym prowadzona potem przez jego potomków, przez wielu uważana był za wzorcowy majątek. Rohrów chętnie odwiedzali tam liczni przedstawiciele wyższych sfer z Berlina czy Wrocławia, przedsiębiorcy, bankierzy, artyści, aktorzy, literaci - a Rohrowie sami też często wyjeżdżali do stolicy Niemiec, Poznania, Paryża czy Londynu. Była to także rodzina społeczników i filantropów. W 1895 roku np. uroczyście otwarto w Poznaniu Żydowski Szpital i Przytułek dla Nieuleczalnie Chorych Fundacji im. Abrahama i Henrietty Rohrów - na którego powstanie Moritz Rohr, ich syn, przeznaczył 620 tys. marek.

Rohrowie mieszkali w Golinie Wielkiej do 1939 roku. O tej niezwykłej rodzinie opowiada w znakomitym artykule Ziemianie i filantropi – Rohrowie z Goliny Wielkiej (tekst w galerii w postaci fotokopii) Dariusz Czwojdrak, znawca historii Żydów południowo-zachodniej Wielkopolski. 

Tekst ukazał się w publikacji Żydzi na wsi polskiej. Sesja naukowa Szreniawa, 25-26 czerwca 2006, Szreniawa 2006, s. 53-71.

 

Dziękuję autorowi za umożliwienie przedstawienia historii rodziny Rohrów na portalu Chaim/Życie.

Żydowski Szpital i Przytułek dla Nieuleczalnie Chorych Fundacji im. Abrahama i Henrietty Rohrów w Poznaniu. Pocztówka ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.