logo l

Koźmin Wielkopolski

Koźmin powstał jako w XII wieku, miastem stał się na początku XIV wieku. Był wówczas jednym z najsilniejszych ośrodków miejskich, obronnych i gospodarczych w Wielkopolsce. W XVI wieku istniał tu mocny ośrodek sukienniczy, a wiek później licznie osiedlili się w nim bracia czescy tworząc m.in. własną drukarnię.

Żydzi pojawili się w mieście około 1500 roku szybko tworząc własną gminę i zamieszkując wydzieloną dzielnicę w obrębie murów miejskich. Zajmowali się wówczas pośrednictwem, dzierżawą, szynkarstwem, rzemiosłem.

Miasto liczy dziś niespełna 7 tysięcy mieszkańców.

Cmentarz żydowski w Koźminie Wlkp. przetrwał II wojnę światową i jest jednym z nielicznych zachowanych w tak dobrym stanie Kirkutów w Wielkopolsce.

Oprac. na postawie informacji z Wikipedii i Wirtualnego Sztetla.


Projekt
CHAIM/ŻYCIE

ANDRZEJ NIZIOŁEK
Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce rozpoczęty dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.