logo l

Książ Wielkopolski

Książ Wielkopolski (po niemiecku Xions) leży w środkowej części Wielkopolski, 15 km na wschód od Śremu. Pierwsza wzmianka o nim jako wsi sięga końca XII wieku. Miejscowość otrzymała prawa miejskie przed 1416 rokiem. W I połowie XVIII wieku osiedliło się tu dużo Niemców.

Najważniejszą datą w historii Książa jest 29 kwietnia 1848, kiedy to podczas nieudanego powstania poznańskiego, które wybuchło w związku z Wiosną Ludów, odbyła się tzw. bitwa o Książ. W wyniku walk znacznie liczniejsi Prusacy spacyfikowali miasto, spłonęła znaczna jego część, zginęło 400 powstańców i cywilów a ponad 200 osób było rannych.

Kiedy Żydzi pojawili się w Książu dokładnie nie wiadomo. Pierwsza wzmianka o nich dotyczy 1771 roku, kiedy w mieście istnieje już bożnica lub dom modlitwy. W połowie XIX wieku Żydzi stanowią ok. 20 procent mieszkańców Książa.

W 1817 roku urodził się tu Heinrich (Cwi Hirsz) Graetz, autor pierwszej historii Żydów od czasów starożytnych.

Miasto liczy obecnie niespełna 3 tysiące mieszkańców.

Oprac. na postawie informacji z Wikipedii i Wirtualnego Sztetla.


Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.