logo l

Lwówek

Lwówek to niewielkie – miasto położone nad Czarną Wodą w środkowo-zachodniej Polsce, 18 km na północ od Nowego Tomyśla i 74 km na zachód od Poznania. Pierwsze wzmianki o jego istnieniu pochodzą z 1418 roku, kiedy to gruntach wcześniejszego miasta o nazwie Wojszyno oraz wsi Więcewojszyno lokowano Lwówek.

W 1837 roku miasto liczyło 2449 mieszkańców, istniał tu kościół katolicki, zbór protestancki i synagoga żydowska, a miasto posiadało także zamek i przedmieścia, i było otoczone fosą. Mieszkańcy zajmowali się sukiennictwem, tkactwem, prowadzili garbarnie, działała poczta konna. Co roku odbywały się też cztery jarmarki.

W niemal półwieku, w roku 1881 Lwówek zamieszkiwała prawie ta sama liczba mieszkańców ( 2466 osoby), w tym tysiąc Polaków, ale więcej wiadomo o jego składzie społecznym na podstawie wyznania: 666 osoby były ewangelikami, 1346 katolikami, a 445 wyznawcami judaizmu.

Obecnie miasto liczy trzy tysiące mieszkańców.

Pierwsze wzmianki o Żydach lwóweckich pochodzą z drugiej połowy XVII w. Istnieją jednak także opracowania historiograficzne, które za początek osadnictwa żydowskiego w mieście przyjmują koniec XVI wieku.

Oprac. na postawie informacji z Wikipedii i Wirtualnego Sztetla.


Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.