logo l

Poznań

Dziś to piąte największe miasto Polski. Tysiąc lat temu, w X i XI wieku, jeden z głównych - prócz Gniezna, Ostrowa Lednickiego i Giecza - ośrodków stołecznych i religijnych państwa Piastów. Potem miasto królewskie i siedziba władców Polski, stolica Wielkopolski.

W VIII wieku na Ostrowie Tumskim, wyspie między Cybina a Wartą władcy plemienia Polan zbudowali gród obronny, który w X wieku stał się jednym z grodów stołecznych dynastii Piastów, najważniejszym w świeżo powstałym państwie polskim. Najprawdopodobniej to tu w kwietniu 966 roku odbył się chrzest pierwszego historycznego polskiego władcy Mieszka I, tu stanęła odkryta kilka lat temu kaplica Dąbrówki, a w 968 roku powstało pierwsze na ziemiach polskich biskupstwo, z pierwszym biskupem Jordanem.

Prawa miejskie na prawie magdeburskim Poznań otrzymał w 1253 roku, jako jedno z najwcześniej lokowanych miast w Polsce.

Tutejsza gmina żydowska istniała już najprawdopodobniej w połowie XIII w. Była to jedna z najstarszych i najważniejszych gmin w I Rzeczpospolitej. W 1581 roku gmina w Poznaniu, wraz z gminami żydowskimi w Krakowie, Lwowie i Lublinie utworzyły Waad Arba Aracot, czyli Sejm Czterech Ziem - kolegialną zwierzchnią władzę obejmującą wszystkie gminy żydowskie w Polsce i reprezentującą je przed królem. Sejm Czterech Ziem istniał aż do roku 1764.

Poznań liczy obecnie ok. 530 tys. mieszkańców.

Oprac. na postawie informacji z Wikipedii i Wirtualnego Sztetla.


Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.