logo l

Wspomnienie Shlomit – bar micwa Naftalego w getcie

Shlomit Zender, AN

Tę historię opowiadział swojej nastarszej córce Shlomit jej ojciec Rafi Sonnabend – jedyny z rodziny kantora Dawida, który spędził z rodzicami i rodzeństwem niemal trzy lata w getcie warszawskim i przeżył. 


Naftali Norbert Sonnabend urodzi się 2 lipca 1929 roku w Poznaniu, został zamordowany między 22 lipca a 21 września 1942 roku w komorach Treblinki. W momencie wybuchu wojny miał dziesięć lat i chodził prawdopodobnie do XIV Szkoły Powszechnej im. J.U. Niemcewicza – polskiej szkoły dla żydowskich dzieci w Poznaniu. Gdy umierał miał trzynaście lat.

 

Rafi pracował w getcie jako rikszarz i to on przede wszystkim zarabiał na rodzinę. Kantor, Frieda i ich dzieci głodowali, było tragicznie.

Ojciec miał prawie dwadzieścia trzy lata, kiedy w lipcu 1942 roku jego najmłodzy brat skończył trzynaście lat. Już nie wierzył w Boga, ale kiedy dziadek Dawid zdecydował, że Naftali będzie miał bar micwę, nie przeciwstawiał się. Dawid wszystko przygotował, a Rafi miał zarobić na prezent.

Bar micwa odbyła się w domu. Naftali, jak każdy chlopiec, który staje się mężczyzną, zaśpiewał fragment Tory, a potem skomentował go i zaczął dziękować wszystkim, którzy wychowali go i uczyli. Dziadek stał obok niego a wszycy inni wokół i ojciec w pewnym momencie nie wytrzymał.

- Za co dziękujesz? Za co mamy dziękować Bogu? Zobaczcie, co pozwala z nami robić? Jak możcie teraz modlić się i dziękować? – mówił poruszony.

Dziadek przerwał mu.

- Uspokój się - powiedział po niemiecku.

I ojciec przestał.

Naftali dostał na swoją bar micwę pół bohenka chleba, zeszyt i ołówek.

Dlaczego akurat zeszyt i ołówek, nie wiem

Może cię zainteresować również

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.