logo l

John Cohn i jego dzieje gminy żydowskiej w Rawiczu

Chaim/Życie

John Cohn był wykształconym w Seminarium Rabinackim w Berlinie uczonym rabinem, cenionym uczonym i autorem kilku książek. Jedną z nich Geschichte der jüdischen Gemeinde Rawitsch, wydaną w 1915 roku w Berlinie w wydawnictwie Louis Lamm, poświęcił historii rawickich Żydów.


Urodził się w 1859 roku w Altonie pod Hamburgiem, kształcił - prócz Seminarium Rabinackiego - także na uniwersytecie berlińskim, miał tytuł doktora. Początkowo, od 1883 roku, był rabinem we Wrześni. W 1894 roku został rabinem w Rawiczu, od 1898 roku nauczając tu także religii żydowskiej w prywatnej szkole dla dziewcząt. Uczył również w szkole Machzikej Tora w Poznaniu.

John Cohn był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Rabinów Niemieckich, aktywnie uczestniczył w zgromadzeniach rabinów z Prowincji Poznańskiej. W Rawiczu pozostał Rabinem do 1919 roku. Kiedy rok później miasto na mocy Traktatu Wersalskiego zostało przekazane Polsce, tak jak większość tutejszych Żydów wyjechał do Niemiec. Zamieszkał we Wrocławiu, gdzie została dajanem czyli sędzią sądu religijnego. Zmarł w tym mieście w styczniu 1934 roku i został pochowany na tamtejszym cmentarzu żydowskim.

Zamieszczamy fotokopie całej liczącej ponad 100 stron monografii Johna Cohna napisanej po niemiecku i nie przetłumaczonej na język polski.


Dziękuję Tomaszowi Dybie prowadzącemu fb Rawiccy Żydzi za inspirację i przygotowanie książki Cohna do prezentacji.

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.