logo l

Żerków

Żerków leży 14 kilometrów na północny-wchód od Jarocina i 60 km od Poznania i jest uznawany za turystyczną perełkę Wielkopolski. Wokół znajdują się niewysokie wzgórza i wypełniona rozlewiskami pradolina Warty.

Pierwsze wzmianki o Żerkowie pochodzą z połowy XIII wieku, jako miasto jest wymieniany w dokumencie z 1283 roku. Do połowy XIX wieku był miejscem targów i miastem na szlaku ze Śląska na Pomorze. W 1861 roku Żerków, w większości drewniany, niemal całkowicie spłonął w wielki pożarze, który ogarnął miasto. Odbudowano je na nowym planie, który całkowicie zatarł jego dawny kształt.

Żydzi mieszkali w Żerkowie już w XIV wieku. W XIX wieku posiadali synagogę (wybudowaną w latach 80. XIX wieku), szkołę, cmentarz. W 1887 roku urodził się tu Jakub Steinhardt, ekspresjonista, wybitny malarz i grafik, który zmarł w 1968 roku w Izraelu.

Żerków liczy obecnie nieco ponad 2 tysiące mieszkańców.

Oprac. na postawie informacji z Wikipedii.


Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.