logo l

Republika Środkowoafrykańska 1963

listy i fotografie

Do młodej Republiki Środkowoafrykańskiej - nazywanej przez Noacha Lasmana z angielska Republiką Centralnej Afryki (The Central African Republic) - przywodzą go na wiosnę 1963 roku diamenty, w które ta do niedawna francuska kolonia obfituje. Propozycję pracy tam dostaje zimą od jednego z izraelskich ministerstw, współdziałającego w tej sprawie z prywatnym przedsiębiorstwem, które chce w tym kraju otworzyć kopalnię diamentów. Geolodzy mają wytypować dwa, trzy obszary, na których należy poszukiwać kamieni.

Lasman, pracujący w państwowym Instytucie Geologicznym w Jerozolimie zaledwie od pięciu i pół roku, cieszy się opinią dobrego fachowca i ma na swoim koncie już poważny sukces. Na początku lat 60. XX wieku znajduje na pustyni Negew duże złoże fosfatu, którego wydobycie daje pracę mieszkańcom powstającego niedaleko od podstaw miasta Arad. Diamentów w środku Afryki ma szukać razem z Urim Würzburgerem, swoim szefem i przyjacielem z Machonu (po hebrajsku: instytut) oraz z jednym z geologów z RPA.

Ale prócz powodu ekonomicznego ich wyjazd do Republiki Środkowoafrykańskiej - podobnie jak kolejne, na Madagaskar i do Kolumbii - jest podyktowany również polityką.

mapka Republika Środkowej Afryki

Izraelskie państwo, choć prężnie się rozwijające, istnieje zaledwie od piętnastu lat i funkcjonuje we wrogim otoczeniu nieuznających go państw arabskich, z którymi toczy wojny. Zaangażowanie Izraela w pomoc dla postkolonialnych krajów Afryki, które świeżo uzyskały wówczas niepodległość, ma służyć także zdobyciu politycznych sojuszników, np. na forum ONZ.

Dla Lasmana ta nieoczekiwana propozycja pracy w Afryce to także szansa na finansowe odbicie i złapanie oddechu. Od kiedy w 1957 roku przyjechał do Izraela, co miesiąc trudno mu związać końca z końcem. Utrzymuje rodzinę i spłaca kredyt w banku, który musiał zaciągnął na mieszkanie. A za pracę w Afryce płacą mu pięciokrotnie więcej niż w Instytucie. Swoją rolę gra również jego ciekawość świata - napisze potem, że ten pierwszy wyjazd do Afryki był dla niego niesamowitym przeżyciem.

Dzięki listom wiemy, że wylatują z Urim z Izraela 19 lutego 1963 roku. Podróżują przez Paryż i spędzają w Republice Środkowoafrykańskiej dwa i pół miesiąca - najpierw oblatując kraj i sprawdzając jego powierzchnię z pokładu prezydenckiego samolotu (Francuzi, którzy ciągle odgrywają w swojej byłej kolonii ważną rolę, pod pretekstem awarii nie użyczyli im awionetki), następnie objeżdżając wybrane terytoria jeepami. Stwierdzają, że CAR jest bardziej bogaty w diamenty, niż dotąd sądzono. Do domu wracają, znów przez Paryż, w pierwszych dniach kwietnia.

Zachowało się do dziś około 20 listów napisanych odręcznie przez  Noacha Lasmana podczas pobytu w The Central African Republic oraz około 100 slajdów, które wtedy wykonał.


Dia 16 RCA Znak
Dia 17 RCA Znak
Dia 23 RCA Znak
Dia RCA 001 Znak
Dia  RCA 004 Znak
Slajd RCA 008 Znak
Slajd RCA 001 Znak
Slajd RCA 003 Znak
Slajd RCA 009 Znak
Slajd RCA 010 Znak
Slajd RCA 011 2 Znak
Slajd RCA 012 Znak
Slajd RCA 013 Znak
Slajd RCA 025 Znak
Slajd RCA 031 Znak
Slajd RCA 021 M
Slajd RCA 033 M
Slajd RCA 032 M
Slajd RCA 024 M
Slajd RCA 023 M
Slajd RCA 028 M
Slajd RCA 058 Znak
Slajd RCA 063  Znak
Slajd RCA 068 Znak
Slajd RCA 064 Znak
Slajd RCA 065 Znak
Slajd RCA 069 Znak
Slajd RCA 071 Znak
Slajd RCA 073 Znak
Slajd RCA 072 Znak
Slajd RCA 075 M
Slajd RCA 079 M
Slajd RCA 081 M
Slajd RCA 082 M
Slajd RCA 080 M
Slajd RCA 022 M

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania  #poznanwspiera

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce rozpoczęty dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej następujące rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

*Materiały uzyskane w ramach projektu "Z ulicy Żydowskiej na Madagaskar - Noacha Lasmana fotografie i listy z Afryki i Ameryki Południowej".

Kontakt

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.



© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.