logo l

Izrael 1957-1985

listy i fotografie

Noach Lasman pracę geologa znajduje w Izraelu już półtora miesiąca po 19 maja 1957 roku, kiedy to wiozący Lasmanów statek dopływa do portu w Hajfie a oni stają się obywatelami Izraela. Już 1 lipca wiąże się z Ha-Machon Ha-Geologi - założonym w 1949 roku Instytutem Geologicznym w Jerozolimie, którego zadaniem jest wspierać rozwój gospodarczy młodego państwa - i pracuje w nim do 1971 roku. Specjalnością Lasmana staje się geologia ekonomiczna i przemysłowa, którą zajmował się jeszcze w Polsce. Pracuje głównie dla przemysłu budowlanego i chemicznego: szuka wapieni dla cementowni, fosfatów do produkcji nawozów, złóż dolomitu umożliwiających założenie kamieniołomów, kwarcowego piasku do wyrobu szkła butelkowego... W Instytucie Geologicznym z czasem awansuje i w latach 60. XX wieku na kilka lat zostaje kierownikiem wydziału kruszców. Ale nie lubi siedzenia za burkiem i powraca do pracy w terenie. W 1971 roku zakłada własne prywatne przedsiębiorstwo Geoprospekt, do którego wkrótce przyjmuje na wspólnika Mosze Braun, kolegę geologa z Machonu. Prowadzą firmę wspólnie przez niemal piętnaście lat.

W 1985 roku Lasman, pod wpływem procesów zbrodniarzy wojennych w Zachodnich Niemczech, w których brał udział jako świadek, porzuca geologię, przechodzi na wcześniejszą emeryturę i następne prawie 

mapka Izrael

dwadzieścia lat poświęca na pisanie książek wspomnieniowych o swoich doświadczeniach z czasu Holokaustu. Przez te niemal trzydzieści lat pracy geologa Lasman działa w całym Izraelu - najczęściej jednak na pustyni Negew oraz w pasmach Góry Karmel na północy kraju. W pierwszych latach po jego przybyciu na Negewie jest trochę jak na Dzikim Zachodzie: tam gdzie jedzie nie ma dróg, trzeba poruszać się jeppem z napędem na cztery koła, a granica z Jordanią jest niebezpieczna. Często wybucha na niej strzelanina, na pustyni można natknąć się na różnych ludzi i jak wszyscy musi tam pracować z bronią. Kiedy w 1967 roku Izrael zajmuje Zachodni Brzeg i Synaj, on jako geolog również zaczyna pracować na tych terenach.

Spotyka podczas tych podróży po wertepach kraju przeróżnych ludzi i znajduje się w różnych sytuacjach. Nie pisze wówczas oczywiście listów do najbliższych, ale zapisuje swoje przeżycia geologa w korespondencji do przyjaciół mieszkających w Europie czy Ameryce. Podczas niektórych wyjazdów zabiera ze sobą aparat i robi również slajdy. Fotografuje przede wszystkim pustynię Negew oraz egipski Synaj, a także napotkanych ludzi.

W latach 90. XX wieku, kiedy kończy się zimna wojna i nawiązują zerwane kontakty, Noach odnawia stare znajomości z kolegami z czasów studiów na Uniwersytecie Poznańskim oraz z okresu pracy w Centralnym Zarządzie Przemysłu Ceramiki Budowlanej - Zachód w Poznaniu. W listach do nich często opowiada im o swoich doświadczeniach geologicznych z prac w kraju.

W spuściźnie po Noachu Lasmanie pozostało około 100 slajdów wykonanych przez niego podczas podróży zawodowych w Izraelu, na Synaju i w Zachodnim Brzegu oraz trudna do określenia na razie liczba listów, w których znajdują się opisy jego prac geologicznych i związanych z nimi przygód w Izraelu.


Slajd IZ 002 Znak
Slajd IZ 003 Znak
Slajd IZ 004 Znak
Slajd IZ 009 Znak
Slajd Izrael 001 Znak
iz
Slajd Izrael 002 Znak
Slajd Izrael 003 Znak
Slajd Izrael 004 Znak
Slajd Izrael 005 Znak
Slajd Izrael 006 Znak
Slajd Izrael 007 Znak
Slajd Izrael 008 Znak
Slajd Izrael  021 M
Slajd Izrael  022 M
Slajde Izrael 1 004 M
Slajd Izrael  020 M
Slajd Izrael  031 M
Slajd Izrael  029 M
Slajd Izrael  024 M
Slajd Izrael  023 M
Slajd Izrael  028 M
Slajde Izrael 1 001 M
Slajde Izrael 1 009 M
Slajde Izrael 1 005 M
Slajde Izrael 2 019 M
Slajde Izrael 2 001 M
Slajde Izrael 1 011 M
Slajde Izrael 1 003 M
Slajde Izrael 1 012 M
Slajde Izrael 2 013 M
Slajde Izrael 1 002 M
Slajde Izrael 2 012 M
Slajde Izrael 2 020 M
Slajde Izrael 2 020 M
Slajde Izrael 2 021 M
Slajde Izrael 2 022 M
Slajde Izrael 2 023 M
Slajde Izrael 2 018 M

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania  #poznanwspiera

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce rozpoczęty dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej następujące rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

*Materiały uzyskane w ramach projektu "Z ulicy Żydowskiej na Madagaskar - Noacha Lasmana fotografie i listy z Afryki i Ameryki Południowej".

Kontakt

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.



© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.