logo l

Kolumbia 1967-1969

listy i fotografie

Do Kolumbii, w której spędzi ponad dwa lata - najdłużej ze swoich zagranicznych, geologicznych prac - Noach Lasman przylatuje około 25 maja 1967 roku. Instituto de Fomento Industrial – rządowy Instytut Rozwoju Przemysłu – znów w ramach współpracy Izraela z krajami Trzeciego Świata, zatrudnia go jako fachowca mającego pomóc w rozwoju kolumbijskiej gospodarki. Kraj jest rolniczy i notuje szybki przyrost ludności. Lasman ma się zająć poszukiwaniem surowców, głównie fosfatów, potrzebnych do produkcji sztucznych nawozów. Przyjeżdża początkowo na pół roku, ale po pierwszym miesiącu Instytut proponuje mu przedłużenie kontraktu na cztery lata. Zgadza się tylko na dwa - pod warunkiem, że może sprowadzić rodzinę. We wrześniu do Kolumbii dojeżdża jego żona z dziećmi. Zamieszkują w centrum Bogoty, w dużym, wygodnym mieszkaniu.

Te lata są okresem intensywnej pracy i ciągłych wyjazdów. Pozna niemal każdy region tego dużego kraju rozciągającego się po obu stronach And, pomiędzy Pacyfikiem a Oceanem Atlantyckim. Na pograniczu z Wenezuelą szuka fosfatów, pod Bogotą żelaza, a w Kordylierach Centralnych trafia na złoża miedzi. Na półwyspie Guajira tropi wapień do produkcji sody i jeszcze raz fosfaty, w rozległych, stepowo-sawannowych llanos znów wapienia, a w kraterze wulkanu Nevado del Ruiz (który obudzi się za kilkanaście lat powodując najtragiczniejszą w skutkach erupcję wulkaniczną w XX wieku) siarki. Żeby pracować musi nauczyć się jazdy konno. Lasmanowie szybko zadomawiają się w Kolumbii.

mapka Kolumbia

Dzieci chodzą do anglojęzycznej szkoły i do Ha-Szom ha-Cair (w Bogocie żyje kilkutysięczna społeczność żydowska), w ramach którego latem wyjeżdżają na obóz nad brzegiem Morza Karaibskiego. Noach jest wszystkiego ciekaw. Robi masę slajdów rejestrując życie kraju, jego mieszkańców, krajobraz i przyrodę. Ciekawi go corrida i wybory miss piękności, które odbywają się tu w każdym mieście i miasteczku (w jednym z tych konkursów zostaje nawet jurorem), a kiedy w pobliżu wybrzeża Morza Karaibskiego, na skrzyżowaniu bocznych dróg zauważa napis „Warsawa”, skręca do tego puebla o kilkunastu chatach, choć nie jest mu po drodze. Przy okazji robi też wypady do sąsiednich krajów, przy granicy których pracuje, np. do Wenezueli.

Kiedy w maju 1969 roku kończy się jego kontrakt, Instituto de Fomento Industrial proponuje mu przedłużenie go o kolejne dwa lata. Także inni, z którymi się zetknął, doceniają jego fachowość - dostaje propozycje pracy również w kolumbijskich przedsiębiorstwach oraz w którymś z innych krajów Ameryki Południowej. Odmawia, choć pokusa jest wielka; o trzy miesiące, na lato, przedłuża tylko umowę z Instytutem. Przyczyną są nastoletnie dzieci. Wie, że jeżeli zostanie jeszcze kilka lat w Ameryce, mogą już nie wrócić do Izraela. A on, emigrant, nie chce, żeby syn i córka, urodzeni w Polsce, powtarzali jego problemy z poczuciem tożsamości i uważa, że powinni zapuścić gdzieś na stałe korzenie. Mieć swój kraj od dzieciństwa, a nie być w rozkroku między jedną a drugą kulturą, jak on. Bo on czuje się jednocześnie i Żydem, i Polakiem.

W sierpniu 1969 roku Noachowi kończy się kontrakt w Kolumbii i Lasmanowie, poprzez Nowy Jork, gdzie pierwszy raz od zakończenia wojny spotykają kilku kolegów i przyjaciół Noacha z dzieciństwa w Poznaniu, wracają do Izraela.

W zbiorach Noacha Lasmanie zachowało się ponad 120 listów napisanych przez niego w okresie pobytu w Kolumbii. To w większości kopie listów - początkowo pisane odręcznie, potem także na maszynie do pisania - wysłanych do przyjaciół i krewnych żyjących w różnych stronach świata. W zbiorze jego slajdów około 350 dotyczy Kolumbii.


Kolumbia
Dia 02 Kolumbia
Dia 03 Kolumbia
Dia 06 Kolumbia
Dia 12 Kolumbia
Dia 13 Kolumbia
Slajd Kolumbia  035 M
Slajd Kolumbia  019 M
Slajd Kolumbia  034 M
Slajd Kolumbia  033 M
Slajd Kolumbia  032 M
Slajd Kolumbia  039 M
Slajd Kolumbia  017 M
Slajde Kolombia006 M
Slajd Kolumbia  040 M
Slajde Kolombia001 M
Slajd Kolumbia  041 M
Slajde Kolombia012 M
Slajd Kolumbia  042 M
Slajde Kolombia009 M
Slajde Kolombia010 M
Slajde Kolombia004 M
Slajd IZRA001 Znak
Slajd 002 Znak
Slajde Kolombia 3 017 Znak
Slajde Kolombia013 M
Slajde Kolombia022 M
Slajde Kolombia 3001 M
Slajde Kolombia 3005 M
Slajde Kolombia 3002 M
Slajde Kolombia 3003 M
Slajde Kolombia 3004 M
Slajde Kolombia 3014 M
Slajde Kolombia 3011 M
Slajde Kolombia 3007 M
Slajde Kolombia 3018 M
Slajde Kolombia 3025 M
Slajde Kolombia 3 029 Znak
Slajde Kolombia 3038 M
Slajde Kolombia 3043 M
Slajde Kolombia 3042 M
Slajde Kolombia 3040 M
Slajde Kolombia 3028 M
Slajde Kolombia 3 030 Znak
Slajde Kolombia 3031 M
Slajde Kolombia 3027 M
Slajd Kolumbia  036 M
Slajd Kolumbia  016 M
Slajde Kolombia 3006 M
Slajde Kolombia 3023 M
Slajde Kolombia 3021 M
Slajde Kolombia 3022 M
Slajde Kolombia Miss3035 M
Slajde Kolombia Miss018 M
Slajde Kolombia Miss021 M
Slajde Kolombia Miss017 M
Slajde Kolombia Miss3033 M
Slajde Kolombia 3024 M

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania  #poznanwspiera

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce rozpoczęty dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej następujące rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

*Materiały uzyskane w ramach projektu "Z ulicy Żydowskiej na Madagaskar - Noacha Lasmana fotografie i listy z Afryki i Ameryki Południowej".

Kontakt

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.



© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.