logo l

Michał Pietrowski

Chaim/Życie

Od niemal 50 lat członek Towarzystwa Miłośników Koźmina Wlkp., w latach 1986-2006 jego prezes, obecnie prezes honorowy.


Urodził się 9 września 1948 roku. w Koźminie Wlkp. Dr historii, geograf, wieloletni nauczyciel w Zespole Szkół Rolniczych w Koźminie Wlkp. i wykładowca w Wielkopolskiej Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Jarocinie, społecznik. Po jego kierownictwem Towarzystwo Miłośników Koźmina rozwinęło działalność i stało się znane w całej Wielkopolsce.  W 1992 r. otrzymało od ministra Kultury i Sztuki nagrodę specjalną za szczególne dokonania w pracy regionalnych towarzystw.

W 1988 roku został przewodniczącym redakcji wydawnictwa regionalnego „Szkice Koźmińskie” (ukazało się dotąd 65 numerów tego półrocznika), na którego łamach opublikował wiele artykułów dotyczących regionu. W 1988 roku doprowadził do otwarcia Muzeum Ziemi Koźmińskiej, którego jest kustoszem. W latach 1990-2017  zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Echo Koźmina”, w którym odpowiadał za dział historyczno-regionalny. Kilkunastoletni radny i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Koźminie. Był również przewodniczącym Fundacji na Rzecz Wydania Monografii Miasta Koźmina. Monografia - pod red. dr Michała Pietrowskiego i prof. dr hab. Andrzeja Wędzkiego - ukazała się w 2006 roku i liczy niemal 900 stron. W 2000 roku opracował i wydał podręcznik do nauczania regionalizmu „Koźmin Wielkopolski nasza mała Ojczyzna – materiały pomocnicze do realizacji edukacji regionalnej”, który stał się podstawą do realizacji edukacji regionalnej we wszystkich szkołach miasta i gminy Koźmin Wlkp.

Autor 21 publikacji i kilkudziesięciu związanych głównie z regionalizmem artykułów i monografii, m.in. koźmińskiej Ochotniczej Straży Pożarnej, harcerstwa, szkół w zamku. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego, Towarzystwa Powstania Wielkopolskiego i Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego. Za wieloletnią pracę dydaktyczną i społeczną otrzymał wiele nagród.

Michał Pietrowski

Tel. 694 621 289

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.