Stowarzyszenie czerpie swoje ideowe początki z działającego na przełomie XIX i XX wieku Towarzystwie Upiększania Miasta (tłumaczenie niemieckiej nazwy), które na nowo zostało powołane w II Rzeczpospolitej już pod polską nazwą. Celem stowarzyszenia była „wszechstronna dbałość o estetykę miasta, popularyzowanie wiedzy o przeszłości, jak i kierowanie [się] wszelkimi przejawami życia kulturalnego”.
Przerwaną przez II wojnę światową działalności regionalną udało się wznowić w 1952 roku, kiedy powołane zostało Koźmińskie Towarzystwo Kulturalne stawiające sobie za cel koordynację działalności kulturalno-oświatowej w mieście. W 1975 roku przekształciło się ono w Towarzystwo Miłośników Koźmina (od 1997 roku Towarzystwo Miłośników Koźmina Wielkopolskiego), którego działalność na przełomie lat 70. i 80. XX wieku nastawiona była na przygotowanie obchodów 750-lecia pierwszej historycznej wzmianki o Koźminie przypadającej na 1982 rok.
Od 1988 roku TMKW, we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy, wydaje Szkice Koźmińskie - półrocznik przybliżający historię miasta, jego zabytki oraz biografie postaci związanych z ziemią koźmińską. Również w tym samym roku w baszcie koźmińskiego zamku otwarto, przy współudziale Towarzystwa, Muzeum Ziemi Koźmińskiej. Członkowie Towarzystwa zamieszczali w Szkicach Koźminskich także artykuły na temat koźmińskich Żydów.
Za swą działalność Towarzystwo Miłośników Koźmina Wielkopolskiego otrzymało liczne nagrody i wyróżnienia. W 2000 roku grupa osób z Towarzystwa przygotowała podręcznik do edukacji regionalnej „Koźmin Wlkp. nasza mała ojczyzna" - jeden z pierwszych tego typu wydawnictw w Polsce. Obecnie przewodniczącym Towarzystwa Miłośników Koźmina Wielkopolskiego jest Andrzej Joachimiak. Stowarzyszenie liczy około 100 członków, którzy aktywnie uczestniczą także w rozmaitych spotkaniach regionalistów i propagują tematykę regionalną wśród młodzieży.