logo l

Akcja na zagórowskim kirkucie

Łukasz Parus

Już nie jest pierwszy raz młodzież z Zagórowa sprzątała miejscowy cmentarz żydowski inspirowana przez swoich nauczycieli. 


19 maja 2017 roku nauczyciele, pracownicy (Karol Kuszka, Adam Wojtczak, Janusz Lewicz, Sławomir Popielarski, Adam Jaśniewicz, Eugeniusz Bartłomiejczak, Jerzy Słowiński, Bogdan Karaszewski) i uczniowie Gimnazjum im. Królowej Jadwigi (III klasa) oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich (I klasa Technikum Teleinformatycznego) wraz z dyrektorem  Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Łukaszem Parusem i pracownikiem  Zakładu Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych Mirosławem Ślugajskim sprzątali cmentarz żydowski, nazywany „kirkutem” lub „kircholem”, znajdujący się za Zagórowem w drodze do Imielna. Porządkowanie „domu wieczności” było związane ze zbliżającą się uroczystością odsłonięcia tablicy upamiętniającej zagórowskich Żydów.

Kilka lat temu wychowankowie szkoły Kostaneckich poznali jego historię i robili porządki w ramach projektu edukacyjnego „Przywróćmy Pamięć”. Kirkut obecnie nie był zaśmiecony. Znajdowało się na nim wiele połamanych gałęzi, które torowały przejście do dwóch zachowanych grobów. Należało je uprzątnąć. W sumie załadowaliśmy nimi dwie duże przyczepy. Porządki zostały przeprowadzone zgodnie z wytycznymi Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy - powiedział Łukasz Parus, dyrektor MGOK i przewodniczący Komitetu Społecznego Upamiętniającego Zagórowskich Żydów.

Organizatorami sprzątania kirkutu byli: dyrektor GKJ Anna Eicke, dyrektor ZSP Marek Kujawa i Łukasz Parus. Pomógł burmistrz Zagórowa Wiesław Radniecki oraz kierownika  ZGKiUW Bogdan Matczak. (mgok)

 

Dziękuję Łukaszowi Parusowi za udostępnienie tekstu Chaim/Życie.

Fotografie Weronika Cieślewicz

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.