logo l

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej

Chaim/Życie

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej powstało w 2012 roku w celu ożywienia życia kulturalnego w Zagórowie, integrowania mieszkańców gminy oraz propagowania wiedzy historycznej o ziemi zagórowskiej. Tworzą je osoby, które traktują Zagórów i jego region jako swoją małą ojczyznę i mają marzenia względem tego miejsca: chcą krzewić wśród mieszkańców aktywność społeczną, obywatelską i kulturalną. 


W upowszechnianiu wiedzy historycznej stowarzyszenie szczególny nacisk kładzie na przedwojenną wielokulturowość miasta: dzieje społeczności żydowskiej i niemieckiej Zagórowa, losy ich przedstawicieli, kultywowanie pamięci o ważnych postaciach i wydarzeniach związanych z regionem.

Członkowie TPZZ uważają i wierzą w to, że pomysły można materializować a marzenia realizować, ale najlepiej robić to w oparciu o jak najszerszą współpracę. Chcą działać, gdyż widzą potencjał w lokalnej społeczności oraz ciekawej historii regionu.
Ideą stowarzyszenia jest działać synergicznie z różnymi podmiotami - głównie szkołami, przedszkolami, stowarzyszeniami, kołami gospodyń wiejskich - oraz z osobami fizycznymi z gminy Zagórów (i nie tylko), aby tworzyć wydarzenia poszerzające wiedzę oraz integrujące i dostarczające przeżycia estetyczne ludziom tu mieszkającym.

Towarzystwo współdziała z innymi, nie chcąc wyłącznie „grać na siebie”. Działacze wychodzą z założenia, że czym więcej jest współorganizatorów danego przedsięwzięcia, tym lepsze powstają efekty. Ponadto współtworzenie wydarzeń pozwala na wymianę doświadczeń i lepszą integrację środowiska lokalnego, jak również na dotarcie do większej ilości odbiorców.

Dzięki działaniom i współdziałaniom TPZZ w Zagórowie udało się zorganizować i współorganizować w ciągu ośmiu lat m.in. następujące przedsięwzięcia i wydarzenia: konferencję „Żydzi zagórowscy” (2012); 6 edycji Pikniku Świętojańskiego nad Wartą (2012-2017); cykl spotkań z ciekawymi ludźmi (np. filmowiec i pisarz Marcin Jarosław Januszkiewicz, alpinista Krzysztof Mularski, biblista ks. dr Mariusz Jasinski,  płetwonurek Janusz Rydzek);  6 edycji akcji „Polska Biega” i 5 edycji „Pogoni za Gąsiorem” (lata 2013-2018); 8 edycji „Balu z Gąską, czyli na św. Marcina najlepsza zagórowska gęsina” (corocznie od 2012 roku);, akcje sprzątania lasu przy ul. Szubianki i cmentarza ewangelickiego w Łazińsku Drugim oraz cmentarzy żydowskich w Zagórowie i Rychwale;  3 edycje Jarmarku Bożonarodzeniowego w Zagórowie (od 2017);  2 edycje „Biegu Peowiaka” (2018-2019).

Ponadto TPZZ ściśle współpracuje z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Zagórowie z którym współorganizowało liczne wydarzenia, m.in. uroczystość upamiętniającą zagórowskich Żydów - wmurowanie i odsłonięcie tablicy pamiątkowej (2017); spotkanie z Mariuszem Szczygłem (2016), stoickie warsztaty filozoficzne z dr. Tomaszem Mazurem (2015), parkrun (2019) i wiele innych.

Obecnie TPZZ współorganizuje uroczystość upamiętnienia sióstr Franza Kafki, która odbędzie się w 2021 roku na terenie byłego Niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.  

Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej

ul. Wojska Polskiego 13, 62-410 Zagórów

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.facebook.com/TPZZ.Zagorow

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.