logo l

Wielkopolskie Stowarzyszenie na Rzecz Ratowania Pamięci FRYDHOF

Chaim/Życie

Słowo „frydhof” to spolszczona wersja niemieckiego słowa „friedhof” oznaczającego cmentarz, którą można spotkać w gwarach kilku regionów Polski. Nazwa ta określa cel naszych działań i nawiązuje do historycznej wielokulturowości naszego regionu i kraju. 


Terenem działania Stowarzyszenia jest Rzeczpospolita Polska. Stowarzyszenie zrzesza osoby zaangażowane w ochronę zabytków i dziedzictwa kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem terenów Wielkopolski wschodniej. Stowarzyszenie zrzesza osoby dla których historia lokalna, wielokulturowość i jej dziedzictwo, a szczególnie obszary sacrum, w tym cmentarze, historyczna architektura, zbiory archiwalne są przedmiotem szczególnej troski oraz działalności naukowej, badawczej, artystycznej i społecznej.

Obiektem naszych działań stały się głównie cmentarze ewangelickie, jako te, na których w naszym regionie zachowało się najwięcej obiektów. Nie zamykamy się jednak na inne wyznania zajmując się również cmentarzami żydowskimi, jak i grobami na cmentarzach katolickich. Od kilku lat włączamy się czynnie w kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na najstarszym konińskim cmentarzu przy ul. Kolskiej, którą od 11 lat 1 listopada organizuje Towarzystwo Przyjaciół Konina. Prowadzimy również działalność edukacyjną spotykając się z młodzieżą szkolną, seniorami i mieszkańcami miejscowości, w których znajdują się cmentarze ewangelickie bądź żydowskie.

W roku 2019 wydaliśmy album „Olędrzy wokół Konina” prezentujący nasze działania, ale przede wszystkim opowiadający historię osadników olęderskich.

Członkowie Wielkopolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Pamięci FRYDHOF

ul. Jarosława Dąbrowskiego 1, 62-510 Konin

tel. 661 041 019

www.frydhof.pl

 

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.