logo l

Mirosław Łapa

Chaim/Życie

Urodził się w 1964 roku w Kępnie. W 1981 roku przewodniczący Koła Związku Młodzieży Demokratycznej w Kępnie - pierwszej niemarksistowskiej organizacji młodzieżowej utworzonej po II wojnie światowej w powiecie kępińskim. Od 2004 roku jest redaktorem naczelnym Tygodnika Kępińskiego, który współzakładał w 1989 roku. 


W stanie wojennym działacz Solidarności Walczącej w Kępnie, kolporter wydawnictw podziemnych, uczestnik akcji ulotkowych, kilkakrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany przez funkcjonariuszy SB. W 1988 roku ukończył Pedagogiczne Studium Techniczne w Kluczborku i do 1966 roku pracował jako nauczyciel w Krakowie i Kępnie. Od 1989 roku działał w NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Kępnie.

Do jego najważniejszych osiągnięć integrujących lokalną społeczność należy zorganizowanie w 2008 roku pierwszego w historii miasta ekumenicznego spotkania duchownych trzech wyznań (mojżeszowego, katolickiego i protestanckiego), którzy pod kępińską synagogą modlili się za zmarłych chrześcijan i Żydów. Wydarzenie to połączone było z promocją napisanej przez niego książki pt. Kępińscy Żydzi. Wydarzenie zostało zauważone również przez media światowe - pisały o nim gazety amerykańskie i izraelskie. Ambasador Izraela Zvi Rav-Ner wyróżnił go za to dyplomem za ratowanie zabytków dziedzictwa żydowskiego w Polsce.

W 2009 roku, w pierwszą rocznicę tamtego spotkania wraz z Urzędem Miasta i Gminy Kępno oraz kępińskim Kołem Polskiego Związku Filatelistów zorganizował konkurs plastyczny dla młodzieży Kępno - miasto trzech wyznań. Podczas rozdania nagród w kępińskim ratuszu - po raz kolejny spotkali się: przedstawiciele trzech wymienionych wyżej religii.

Mirosław Łapa jest autorem licznych artykułów prasowych opisujący lokalną historię regionu i  dotyczących przywracania pamięci o kępińskich Żołnierzach Wyklętych. Działa na rzecz wybudowania w Kępnie pomnika Żołnierzy Niezłomnych.

Został nagrodzony kilkoma odznaczeniami i nagrodami, m.in. w 2010 roku głosami dziennikarzy, słuchaczy i czytelników lokalnych mediów otrzymał tytuł Ambasadora Ziemi Kępińskiej.

Mirosław Łapa. Fotografia ze zbiorów prywatnych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.