logo l

Stowarzyszenie Nasza Gmina

Chaim/Życie

Celem naszego Stowarzyszenia jest szeroko rozumiane podnoszenie standardów życia społeczno-kulturalnego w Książu Wielkopolskim, gminie i całym powiecie śremskim. Za główny cel naszych działań stawiamy sobie w szczególności:  


 

  • Ochronę lokalnego dziedzictwa i badanie lokalnej historii
  • Animację kultury i wspieranie twórczości
  • Wzmacnianie poczucia tożsamości lokalnej
  • Promocję gminy, powiatu i Wielkopolski
  • Animację działań służących rozwojowi poszczególnych wsi i całej gminy
  • Wymianę społeczno-kulturalna na obszarze Polski i poza jej granicami

Do głównych projektów zrealizowanych przez Stowarzyszenie Nasza Gmina należy stworzenie w 2012 roku prowadzonej do dziś strony Wirtualnej Izby Regionalna Gminy Książ Wielkopolski. Jest to wirtualne muzeum poświęcone w całości historii Książa Wielkopolskiego i okolic, historii wielkiej i codziennej. Nadrzędnym celem tego portalu było skumulowanie, usystematyzowanie i prezentacja wszystkich zachowanych zasobów (zdjęć, dokumentów, map, rycin i obrazów, artykułów z dawnej prasy, a także legend), które dotyczą historii terenów obecnej gminy Książ Wielkopolski.

Innym dużym przedsięwzięciem Stowarzyszenia jest opublikowany w 2018 roku album: Powstańcy Wielkopolscy Ziemi Ksiąskiej prezentujący postacie 279 powstańców wielkopolskich, przypisanych z urodzenia lub późniejszego zamieszkania do gminy Książ Wielkopolski, w większości opatrzonych portretami.

Stowarzyszenie Nasza Gmina wydawało albo inicjowało wydanie także innych książek, zorganizowało w 2016 roku wykonanie i ekspozycję haftu dokumentalnego Tanina z Książa - jak pisali pomysłodawcy: spotkania pełnego pasji, męskiego przeważnie, zainteresowania lokalną historią z kobiecym rękodziełem - organizowało wystawy, warsztaty i plenery fotograficzne

Najpoważniejszym obecnie projektem, którego podjęło się Stowarzyszenie, jest uporządkowanie zarośniętego cmentarza żydowskiego w Książu i stworzenie tam lapidarium z odnalezionych fragmentów macew. Piszemy o tym więcej w osobnym tekście na Chaim/Życie.

Prezesem Stowarzyszenia Nasza Gmina jest Katarzyna Gwincińska, sekretarzem Bohdan Kaczmarek, a skarbnikiem Tomasz Jankowski.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 697 888 729

Charłub 12, 63-130 Książ Wielkopolski

http://www.gminaksiaz.pl/

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kultura w sieci w 2020 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.