W zbiorach Muzeum Ziemi Kępińskiej znajdują się judaika prezentowane na stałej ekspozycji. Są to m.in. kubeczki, kieliszki, lampki chanukowe, świecznik chanukowy, balsaminka oraz szofar. Część tej kolekcji prezentujemy je na Chaim/Życie.
Kępno od początku swojego istnienia było przestrzenią spotkań oraz kontaktów międzykulturowych. Muzeum Ziemi Kępińskiej stara się pielęgnować pamięć o wielokulturowości miasta. Muzeum aktywnie uczestniczy np. w Festiwalu Trzech Kultur organizowanym od kilku lat w naszym mieście. Jest to istotny element promocji regionu.
Obok publikujemy wykaz Żydów mieszkających w Kępnie w 1939 r. sporządzony przez Feliksa Gruszkę.
Dziękujemy dyrekcji Muzeum Ziemi Kępińskiej za prezentację swoich judaików na Chaim/Życie.
Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.
CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:
* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.
* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.
* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.
Andrzej Niziołek
Hana Lasman
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kultura w sieci w 2020 r.