Miłośnicy historii i regionaliści z Wągrowca we wspólnych działaniach z młodzieżą z liceum zmierzyli się kilka lat temu z żydowską i niemiecką przeszłością swojego miasta. Efekty tej pracy były różnorakie - otwarcie wystawy poświęconej Żydom z Wągrowca, ustawienie tablicy informacyjnej przy lapidarium na terenie cmentarza żydowskiego, wydanie broszury poświęconej historii tutejszych Żydów. Materiały i informacje do niej autorzy zbierali w polskich i zagranicznych archiwach. Publikuję wybrane fragmenty tej publikacji. Całość broszury jest dostępna na stronie w postaci pdf.
Komu w Polsce mówią coś nazwiska Lotte Jacobi i i Ruth Jacobi? Niewielu. Te dwie siostry, niemieckie Żydówki i fotografki, przeżyły w Poznaniu prawie ćwierć wieku. Działały intensywnie od lat 20. XX wieku - najpierw w Niemczech, potem w USA. Starsza jest zaliczana do klasyków światowej fotografii portretowej.
Był poetą i dramatopisarzem, niemieckim ekspresjonistą i komunistą, emigrantem i działaczem antyfaszystowskim, uciekinierem i konspiratorem, Żydem i Niemcem. Nazywał się Rudolf Leonhard i wychował się w Lesznie.
Emancypacja Żydów w Niemczech w XIX wieku przyniosła ze sobą istotne zmiany w ich postrzeganiu - w tym również akceptację dla rosnącej aktywności Żydów na scenie politycznej Prus, a potem Niemiec. Wśród wybijających się żydowskich polityków, działaczy politycznych i parlamentarzystów kraju znalazło się kilku przedstawicieli Żydów z Wielkopolski, w tym osoby pochodzące z Leszna i okolic.
Projekt CHAIM/ŻYCIE
Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań
Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka
CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:
* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.
* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.
* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.