logo l

Getto

Paweł T. Janicki „Z Czachulca do Chełmna 1941-1942”

 

Film „Getto w Czachulcu”, 2021

Scenariusz, zdjęcia i reżyseria – Paweł Janicki

Muzyka – rabin Ichcak Horowitz

Operator dronu - Małgorzata Marciniak

Fotografie – Muzeum Miasta Turku im. J. Mehoffera, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Dobrskiej, Paweł Janicki

Świadkowie: Marianna Tylżanowska, Gertruda Milewska, Kazimiera Janicka, Henryk Kleśta

W filmie wykorzystano fragmenty filmów dokumentalnych „Werhmacht – zbrodnie wojenne” oraz „Werhmacht soldiers and officers”

Film zrealizowano na potrzeby Koła Miłośników Dziejów i Tradycji Regionów w gminie Kawęczyn

Linki:
  • Film „Getto w Czachulcu”, https://www.youtube.com/watch?v=mxOZm1a0eCc
  • Paweł Janicki o getcie w Czachulcu na konferencji IPN „Żydzi w Wielkopolsce w XX wieku. Historia i pamięć”, 2020 , https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/90732,Konferencja-Zydzi-w-Wielkopolsce-w-XX-wieku-Historia-i-pamiec-Poznan-2728-lutego.html
  • Relacja Cipory Zomer, wielkopolskiej Żydówki ocalałej z getta w Czachulcu, https://poznan.ipn.gov.pl/pl7/aktualnosci/140962,Relacja-ocalalej-wielkopolskiej-Zydowki-Cipory-Zomer.html
  • Heidemühle - Młyn na wrzosowisku, https://www.wikiwand.com/pl/Heidem%C3%BChle
  • Historia Żydów w Turku, https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_%C5%BByd%C3%B3w_w_Turku
Może cię zainteresować: Historia bez końca - o odkrywaniu cmentarza żydowskiego w Książu Wlkp., O książce „Dwa życia, jak dwa psalmy”, Przeżyłem dzięki zbiegom okoliczności - historia Benjamina Jacobsa
Sylwetki: Paweł T. Janicki
Getta wiejskie Niemcy tworzyli w okupowanej Polsce rzadko, w Wielkopolsce powstały aż cztery: w Bugaju/Nowinach Brdowskich, Grodźcu, Rzgowie  oraz – największe – w Czachulcu Nowym koło Turku. Przedstawiamy artykuł oraz film Pawła T. Janickiego poświęcone właśnie temu ostatniemu, największemu z wiejskich gett w Polsce, utworzonemu przez hitlerowców 21 września 1941 roku. 

Pamięć o Czachulcu Nowym

Może cię zainteresować: Chaim/Życie zaprasza do współpracy!, Domowa książka meldunkowa ul. Żydowskiej 2/3, Stolpersteiny, czyli Kamienie Pamięci, w Zbąszyniu
21 września 1941 roku koło Turku utworzono getto wiejskie dla okolicznych Żydów – jedno z zaledwie kilku tego typu stworzonych przez hitlerówców w okupowanej Polsce. 21 września br. w Kawęczynie odbytły się uroczyste obchody 80. rocznicy utworzenia tego getta, obejmujacego 17 wsi i noszącegio od największej z nich nazwę getta w Czachulcu Nowym. W innych tekstach na Chaim/Życie, do których poniżej odsyłamy, przedstawiamy m.in. historię tego getta. 

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.