logo l

Jochanan Cohen

Byli Żydzi w Poznaniu

Linki:
  • sztetl.org.pl, https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/p/586-poznan
  • pl.wikipedia.org, https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzielnica_żydowska_w_Poznaniu
Może cię zainteresować: Burech. Nienapisana książka Bronka Bergmana, Kiedy i skąd przybyli Żydzi do Polski, Udostępniamy książkę Joanny Roszak „Słyszysz? Synagoga”
„Po wybuchu powstania wielkopolskiego w grudniu 1918 roku i po ustaleniu polskiej granicy zachodniej zaczął się z Wielkopolski exodus Niemców, a wraz z nimi Żydów. Niemal wszyscy wyjechali do Niemiec. W Poznaniu pozostała garstka kilkuset Żydów, w większości ubogich, ale między nimi byli też lekarze, kilku kupców i jeden właściciel ziemski. Równocześnie zaczęli napływać nowi mieszkańcy; nie zabrakło wśród nich Żydów z innych terenów Polski. Przede wszystkim byli to ludzie z Kongresówki, mieszkańcy przyległych do nieaktualnej już granicy powiatów: Kalisz, Koło, Konin, Turek, którzy, przyjeżdżając...

Niezwykła opowieść o Hansie Kannie

Hans - 1 rozdział książki Gerdy Cohen „Ojciec z kieszeniami” 

Może cię zainteresować: Burech. Nienapisana książka Bronka Bergmana, Byłem Żydem-Polakiem, Reportaże z pamięci. "Wspomnienia z trzech światów" Noacha Lasmana
Jochanan Cohen - urodzony w 1913 roku jako Hans Kann - był wychowankiem żydowskiego sierocińca dla chłopców w Poznaniu oraz syjonistycznego ruchu skautowskiego Ha-Szomer ha-Cair. W 1936 roku, w wieku dwudziestu trzech lat, wyjechał do Palestyny. Na Chaim/Życie prezentujemy pierwszy rozdział poświęconej jego bogatemu życiu książki Gerdy Cohen (jego żony) pt. Ojciec z kieszeniami. 

Hachszara - 2 rozdział książki Gerdy Cohen „Ojciec z kieszeniami”

 

Może cię zainteresować: Milicja dzisiaj jest nieczynna. Wspomnienia Adka Redlicha – część II, Niezwykła opowieść o Hansie Kannie, Przy granicy, czyli w wielokulturowej Wielkopolsce Leo Hirscha
Nagle otworzyły się drzwi domu arcybiskupa i szacowny mieszkaniec we własnej osobie wyszedł Jochananowi naprzeciw. Czereda natychmiast się rozstąpiła. Co Żydowi do naszego arcybiskupa? Co mu do najszacowniejszego w mieście reprezentanta chrześcijaństwa? Arcybiskup rzucił im zimne spojrzenie i uścisnął dłoń Hansa:  – Witaj – powiedział i uśmiechnął się. 

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.