logo l

Jutrosin

Ośmiu ostatnich Żydów

Linki:
  • sztetl.org.pl, https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/j/505-jutrosin
Może cię zainteresować: Gmina żydowska w Książu, Krotoszyński nauczyciel cesarza Brazylii, „Wielka ozdoba Rawicza”. Przewodnik po mieście
Jutrosin to niewielkie, malowniczo położone nad brzegami Orli i zalewem miasteczko w południowo-zachodniej Wielkopolsce, w powiecie rawickim – w przeszłości związane z losami kilku pokoleń wielkopolskiej linii rodu Czartoryskich. Historia miejscowości sięga XIII wieku. W XVI stuleciu Jutrosin należał do rodów Bnińskich i Konarskich.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 65 61 41 956, 693 871 333

ul. Wrocławska 39, 63-930 Jutrosin

Może cię zainteresować: Chaim/Życie zaprasza do współpracy!, Michał Pietrowski, Muzeum Ziemi Rawickiej
Prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Jutrosińskiej oraz założycielem i kustoszem Muzeum Ziemi Jutrosińskiej jest Ireneusz Mikołajewski, zasłużony regionalista i lokalny działacz, członek Rady Miasta Jutrosina. Poprzez jego aktywność Muzeum i Towarzystwo (które powstało dzięki inicjatywie członków Klubu Kolekcjonerów Jutrosza), blisko ze sobą współdziałają chroniąc, gromadząc i upowszechniając zabytki oraz historię Jutrosina i okolic. 

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.