Początkowo Żydzi osiedlali się w Koźminie jako pośrednicy, dzierżawcy i szynkarze, a z biegiem czasu stawali się właścicielami domów i zaczynali przejmować rzemiosło. Swe kramy mieli w rynku, pod zamkiem i przy kościele, gdzie ruch ludności był większy i tym samym gwarantował lepsze zarobki.
Majer Bałaban, urodzony we Lwowie w 1877 roku, zmarły w getcie warszawskim w 1942 lub 1943 roku, był historykiem i rabinem, jednym z największych badaczy historii Żydów w Polsce. Jego prace są szeroko udokumentowane przekrojowymi badaniami archiwalnymi, podczas których korzystał tak ze zbiorów publicznych jak i, często dziś już niedostępnych, źródeł kahalnych.
Stowarzyszenie Krotochwile podjęło się zadania zinwentaryzowania jednego z najciekawszych - i nielicznych tak dobrze zachowanych - zabytkowych cmentarzy żydowskich w Wielkopolsce - w Koźminie Wlkp. Prace rozpoczęte w 2020 roku - w 2021 mają być kontynuowane. Efekty naszych prac już można oglądać w internecie. A chętni do pracy na 2021 rok wolontariusze mogą się już wstępnie do nas zgłaszać.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel. 506 754 510
Założyliśmy Stowarzyszenie Krotochwile w 2012 roku w Krotoszynie. Od początku działamy w obszarze animacji społeczno-kulturowej i dziedzictwa kulturowego. Z biegiem czasu zasięg naszych projektów rozszerzał się i obejmuje obecnie całą Wielkopolskę.
Brak odpowiedzi na wiele pytań o Nathana Mośkiewicza - ostatniego z wielowiekowych pokoleń koźmińskich Żydów - jest wymownym znakiem czasów Holokaustu. Po tak wielu ludziach, których wówczas zabito, nie pozostał bowiem żaden ślad, nawet najmniejsza historia! I o tym jest też właściwie nasz film.
W bogatych zbiorach ikonograficznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu znajduje się kilkadziesiąt dawnych - wydanych do 1945 roku - kart pocztowych, na których widoczne są synagogi z piętnastu wielkopolskich miast i miasteczek. Większość z nich dziś już nie istnieje. Te pocztówki dają wizualne świadectwo powszechnego i bogatego życia żydowskiego w Wielkopolsce i wielokulturowości regionu.
Już 17 września Stowarzyszenie Krotochwile rozpoczyna drugi etap inwentaryzacji zabytkowego cmentarza żydowskiego w Koźminie Wielkopolskim. Jeśli chcesz pomóc, przeżyć przygodę, dowiedzieć się dużo nowego - zgłoś się!
Na drodze pewnego pedagoga stanął przed laty jeden zaniedbany kirkut, a ciąg późniejszych nieplanowanych zdarzeń doprowadził do spotkań z kolejnymi. Tak narodziy się Atyschematy – ruch, który zostawił po sobie kilkanaście uporządkowanych cmentarzy żydowskich w Polsce i na Ukrainie. Obywał się on bez wielkich słów czy przywoływania wzniosłych idei – ale sam był pionierski i zupełnie niezwyczajny.
(Nie)obecni - historia koźmińskich Żydów to tytuł wystawy, która w czwartek 12 października zostanie otwarta w Bibliotece Publicznej w Koźminie Wielkopolskim. Ekspozycja jest efektem wielomiesięcznych poszukiwań informacji, dokumentów oraz potomków żydowskich rodzin z Koźmina, które przeprowadził Paweł Bajerlein.
Coraz więcej w Wielkopolsce jest miejscowości, w których działają Liderzy Dialogu. 4 i 5 listopada grupa kilkunastu z nich odbyła studyjną wizytę w Koźminie Wielkopolskim i Krotoszynie – w którym trwa właśnie niezwykła wystawa „(Nie)obecni - historia koźmińskich Żydów”.
Projekt CHAIM/ŻYCIE
Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań
Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka
CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:
* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.
* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.
* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.