Piosenkarka jazzowa, aktorka kultowego warszawskiego kabaretu „Pożar w Burdelu”. Urodziła się w 1980 roku w Poznaniu. Mając 14 lat, została wokalistką kabaretu Piwnica pod Baranami w Krakowie. „Kiedyś czytałam, że można tam przyjść, zapytać i zaśpiewać. Tak zrobiłam. Piotr Skrzynecki powiedział, że jak mi się uda, mogę śpiewać. No i zostałam tam trzy lata” - opowiadała w jednym z wywiadów. Ukończyła z wyróżnieniem rysunek na Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu, do której poszła, bo nie mając ukończonego I i IIstopnia kształcenia muzycznego niemogła iść do Akademii Muzycznej.Profesjonalnąkarierę...
Album „Coś przyjdzie: miłość lub wojna”, kolejny podejmujący tematykę żydowską w dorobku piosenkarki Leny Piękniewskiej, jest pod względem artystycznym wyjątkowym wydarzeniem. Wokalistka śpiewa na nim wiersze Zuzanny Ginczanki i dzieci, nastolatków, młodych poetów piszących w gettach podczas II wojny światowej, a przesłaniem utworów jest niesłabnąca nadzieja płynąca z sytuacji i miejsc nawet tak beznadziejnych.
„Kołysanki na wieczny sen” to rytuał pożegnania. To wspomnienie ludzi, którzy byli częścią miejsca. Uczczenie żydowskiej historii wtopionej w ulice miast i świątyń” – tak Lena Piękniewska opisywała drugi w swoim dorobku album, wydany jesienią 2012 roku.
To nie jest album o Holokauście. To nie jest książka o przeszłości. To rzecz o ich przeciwieństwie - o życiu! O młodości, miłościach i pełni życia. Ludzie żyjący na tych stronach nie wiedzą, jaka czeka ich śmierć. My, czytający o nich, bezustannie o tym pamiętamy. To wyszystko powoduje, że tę książkę-album odczuwa się, jakby była historią bliskich nam ludzi.
Podczas występów ona nosi zawsze kolorową chustkę, którą przewiązuje na głowie, on filcowy kapelusz. Grają energetyczne klezmerskie melodie grywane kiedyś przez żydowskich muzykantów z Polski, Ukrainy, Niemiec czy Rumuni oraz innych krajów, i często robią to po prostu na ulicy, w całej Europie.
Projekt CHAIM/ŻYCIE
Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań
Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.
CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:
* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.
* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.
* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.