Pogromu nie było, ale pobicia, rabunek, niszczenie dobytku sąsiadów Niemców i Żydów - owszem. Przeczytajcie o mało znanych wydarzeniach w Ostrowie Wielkopolskim z pełnego niepokojów początku odrodzonej po zaborach Polski.
W bogatych zbiorach ikonograficznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu znajduje się kilkadziesiąt dawnych - wydanych do 1945 roku - kart pocztowych, na których widoczne są synagogi z piętnastu wielkopolskich miast i miasteczek. Większość z nich dziś już nie istnieje. Te pocztówki dają wizualne świadectwo powszechnego i bogatego życia żydowskiego w Wielkopolsce i wielokulturowości regionu.
Leo Hirsch był niemieckim pisarzem i dziennikarzem urodzonym w zachowującej tradycję i religię żydowskiej rodzinie z Ostrowa Wielkopolskiego. W rodzinnym mieście umieścił akcję kilku swoich powieści i opowiadań.
Książka Kroniki literackie prowincjiWitolda Banacha to „litaratura o literatach”. Z jednej strony świadctwo związków pisarzy z Ostrowem Wiwlkopolskim – z drugiej przykład współczesnej literatury tworzonej na tematy żydowskie.
W 1929 roku w Stuttgarcie ukazała się powieść Leo Hirscha zatytułowana „Elisa Radziwill. Die Jugendliebe Kaiser Wilhelms I” – historyczno-psychologiczne studium oparte na źródłowych przekazach. 95 lat później, w lutym 2024 roku ta powieść pochodzącego z Ostrowa pisarza ukazała się po polsku jako „Eliza Radziwiłł. Młodzieńcza miłość cesarza Wilhelma I”. Jak o tym słynnym dwa wieki temu na całą Europę arystokratycznym romansie Niemca i Polski pisze Żyd wychowany w ortodoksyjnej rodzinie i niemieckiej kulturze?
Projekt CHAIM/ŻYCIE
Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań
Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka
CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:
* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.
* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.
* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.