Rafal Jakubowicz, malarz i artysta konceptualny, mieszka w Swarzędzu. Studiował, a obecnie uczy na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Niemal codziennie musi pokonywać trasę z domu do akademii i odwrotnie, na której kolejno mija: nieistniejący cmentarz żydowski w Swarzędzu, fabrykę Volkswagena w poznańskim Antoninku oraz budynek dawnej Pływalni Miejskiej, jeszcze dawniejszej Nowej Synagogi. Z tych podróży i mijania zrodziły się trzy jego prace podejmujące tematykę związaną z Żydami, Poznaniem i Holokaustem.
Tekst Eleonory Jedlińskiej o „Pływalni”, http://docplayer.pl/15394587-Rafal-jakubowicz-synagoga-plywalnia.html
Rozmowa z artystą na stronie sztukapubliczna.pl, https://sztukapubliczna.pl/pl/sztuka-moze-byc-uzytecznym-narzedziem-w-walce-rafal-jakubowicz/czytaj/123
W kwietniu 2003 roku wieczorem na frontowej ścianie Pływalni Miejskiej w Poznaniu Rafał Jakubowicz wyświetlił ponad polską nazwą napis w języku hebrajskim: בריכת־שחײה״” („Brechat schija”), czyli... „Pływalnia”. Akcję sfotografował i opublikował w postaci pocztówki. Jaki miało to cel i sens?
Każdy przejeżdżający drogą nr 92 przez podpoznański Swarzędz napotyka w pewnym momencie drogowskaz z trzema miejskimi tablicami: „Pływalnia”, „Stadion Miejski”, „Lodowisko”. W czerwcu 2017 roku Rafał Jakubowicz – po raz pierwszy – umieścił pod nimi czwartą tablicę: „Cmentarz żydowski”. Prawdziwą, ale prowadzącą donikąd. Zniknęła ona po niecałej dobie.
Projekt CHAIM/ŻYCIE
Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań
Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka
CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:
* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.
* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.
* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.