1 września 2020 roku nad poznańskim Jeziorem Rusałka, które w czasie wojny budowali żydowscy więźniowie niemieckich obozów pracy oraz polscy robotnicy przymusowi, ustawiono tablicę informującą o tym fakcie i upamiętniającą ich niewolniczą pracę.
Tekst Macieja Kijko , https://kulturaupodstaw.pl/macewy-w-blasku-slonca/?fbclid=IwAR1ZOZGTlCbBn9947K70FbIa1zhc85GLA61_lSU4QOV6DqvPpu2HwFnbrU8
O wystawie „Rusałka”, https://kultura.poznan.pl/mim/kultura/news/wystawy,c,5/wiele-historii,147368.html?fbclid=IwAR2U2f1OfCYH4-UHr3zru9pRiNjhVrAt4Fn06MLy9hs8LqrZZtesHp9euxs
O twórczości Roberta Bartoszka , artreal.siteor.pl/robert-bartoszek
Robert Bartoszek swoim cyklem obrazów „Rusałka” dotyka napięcia i konfliktu, jaki istnieje pomiędzy pamięcią indywidualną, a (nie)pamięcią zbiorową. Wspomnieniami letniego wypoczynku, plażą i kąpielami poznaniaków – a świadomością, że sztuczne jezioro, nad którym oni wypoczywają, zbudowali żydowscy niewolnicy, a szczątki niektórych z nich oraz macewy użyte jako materiał budowlany, na stałe znajdują się w wodach akwenu.
Projekt CHAIM/ŻYCIE
Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań
Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka
CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:
* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.
* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.
* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.