logo l

Trzcianka

Zadziwiająca historia aron ha-kodesz z Trzcianki

Może cię zainteresować: Krotoszyński nauczyciel cesarza Brazylii, Leo Baeck, naczelny rabin Niemiec, Z Wągrowca do Berlina i Chicago
Pewien amerykański student seminarium rabinackiego kilka lat temu temu wykonał kawał dobrej, śledczej roboty, na końcu której trafił do... Trzcianki. A śledził tylko losy pewnego aron ha-kodesz, przed którym się modlił. 

Tajemnica kamienicy z „koniczynkami”

Może cię zainteresować: 14 wolontariuszy i portal - inwentaryzacja kirkutu w Koźminie Wlkp., Historia bez końca - o odkrywaniu cmentarza żydowskiego w Książu Wlkp., Inna historia Żydów z Wielkopolski
Publikujemy tekst, a może raczej należałoby powiedzieć - list - napisany do Chaim/Życie przez panią Wiesławę Szczygieł z Trzcianki. Ma on w sobie dużo klimatu powojennego miasteczka i uroku tajemnicy, jaka wiąże się zawsze dawnymi mieszkańcami i nierozwiązywalną zagadką, którą po sobie zostawili. 

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.