Żydzi we Wronkach i Wartosławiu: historia, dziedzictwo, pamięć.Pod takim tytułem w 2018 roku ukazał się jeden z numerów wydawanych przez Wroniecki Ośrodek Kultury „Zeszytów Muzeum Ziemi Wronieckiej”, w całości poświęcony miejscowym Żydom.
Podpis galerii: Część folderu wydanego przez Stowarzyszenie Lapidarium Żydowskie we Wronkach
Linki:
Lapidarium we Wronkach FB, https://www.facebook.com/p/Lapidarium-Wronki-100068289620286/?paipv=0&eav=AfYlP4TlGE2lZfWP_wj8ExKU19eS40p-5TrBlsMis3iUsd5R6OonUS7SVVzOV4dAU6c&_rdr
Myśląc o budowie wronieckiego lapidarium i o tym, jakie zajmuje ono miejsce w tkance miasta, nie sposób powstrzymać się od refleksji o sile kamieni – ich trwałości, wieczności, niezniszczalności. Nie sposób uciec od skojarzeń z ewangelicznymi słowami o kamieniach, które wołać będą, gdy ludzie zamilkną. Kamienie żydowskich macew przetrwały, mimo że zostały skazane na zapomnienie i zniszczenie, i dziś, po latach, ich wołanie brzmi na wronieckim osiedlu Zamość czysto i donośnie.
Projekt CHAIM/ŻYCIE
Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań
Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka
CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:
* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.
* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.
* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.