We wrześniu 2011 w sali kinowej Domu Kultury w Zagórowie spotkali się miłośnicy lokalnej historii i kultury żydowskiej, aby zgłębić wiedzę na temat zagórowskich Żydów. Jak na trzytysięczne miasteczko było to wydarznie niezwykłe.
Referat Łukasza Parusa wygłoszony w 2020 roku na konferencji „Żydzi w Wielkopolsce w XX wieku. Historia i pamięć””, https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/90732,Konferencja-Zydzi-w-Wielkopolsce-w-XX-wieku-Historia-i-pamiec-Poznan-2728-lutego.html
8 czerwca 2017 roku odbyła się przy ulicy Średniej 6 w Zagórowie uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej zagórowskich Żydów i Żydów przebywających w getcie w latach 1940-1941, którzy zostali zamordowani w lasach niedaleko Kazimierza Biskupiego. Obchodom przyświecało hasło „Po stronie pamięci, po stronie życia”. Tablica została zamieszczona na budynku piekarni, w miejscu, gdzie przed wojną w latach 1882-1939 znajdowała się synagoga. Gościem honorowym był Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.
9 marca 2012 roku uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie (15 z I klasy Technikum Obsługi Turystycznej i 3 z I klasy Liceum Ogólnokształcącego) przystąpili do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Przywróćmy Pamięć”, realizowanego przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Patronat nad programem objęło 16 Wojewódzkich Kuratorów Oświaty. Koordynatorem projektu w zagórowskim ZSP jest nauczyciel Łukasz Parus.
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej powstało w 2012 roku w celu ożywienia życia kulturalnego w Zagórowie, integrowania mieszkańców gminy oraz propagowania wiedzy historycznej o ziemi zagórowskiej. Tworzą je osoby, które traktują Zagórów i jego region jako swoją małą ojczyznę i mają marzenia względem tego miejsca: chcą krzewić wśród mieszkańców aktywność społeczną, obywatelską i kulturalną.
Słowa zamieszczone w tytule wypowiedział 08 czerwca 2017 roku. Łukasz Parus, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie. Mówił przed Rabinem Polski, władzami miasta i jego licznie zgromadzonymi mieszkańcami, którzy przyszli na uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej zagórowskich Żydów. To ważne przemówienie dlatego, poniżej, zamieszczamy je w całości.
W 2012 roku ukazała się książką „Dwa życia, jak dwa psalmy. Historia mówiona Leona i Toshy Jedwab opowiedziana Ewie Urbach”. Opowieść o społeczności zagórowskich Żydów w okresie międzywojennym, ale nie tylko. Także o wojennych Losach Leona Jedwabia pochodzącego z zamożnej zagórowskiej rodziny, oraz o losach jego żony, Toshy, która urodziła się w Poznaniu, ale której matka pochodziła z Zagórowa. Rozmowy z obojgiem, mieszkającymi wówczas w Australii, przeprowadziła w 1993 roku dla Żydowskiego Centrum Holokaustu w Melbourne Eva Urbach.
W tym znakomitym tekście prof. Krzysztof A. Makowski opisuje historię wielkopolskich Żydów koncentrując się na XIX i XX wieku i przedstawia czynniki, które wskutek rozbiorów - konkretnie po 1815 roku - doprowadziły do rozejścia się dróg rozwojowych ludności żydowskiej w pruskiej i rosyjskiej części regionu.
Od 2015 roku organizuję dla uczniów lokalnych szkół, słuchaczy Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i odwiedzających miasto gości spacery edukacyjne zatytułowane „Śladami zagórowskich Żydów”.
W małym, nieco ponad trzytysięcznym Zagórowie nieopodal Słupcy i Konina, od 2018 roku w styczniu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uroczystości odbywają się przy budynku piekarni - pobudowanej po wojnie na miejscu, w którym przed wojną stała synagoga.
Działanie edukacyjne Szkoły Dialogu w Zagórowie doprowadziły do realizacji przez licealistów filmu dokumentalnego o Leonie Jedwabie - jednym z nielicznych ocalałch Żydów z tego małego miasta koło Konina. Dla młodzieży biorącej udział w warsztatach było to ważne doświadczenie, które zmieniło ich świadomość i odczuwanie, oraz ukształtowało ich postawy na przyszłość.
Nie bądźmy obojętni wobec drugiego człowieka, jego historii i losów. Nie bądźmy obojętni wobec ludzi należących do innej kultury i wyznających inną religię. Nie bądźmy obojętni wobec prześladowanych i cierpiących. Nie bądźmy obojętni wobec ludzi zamordowanych. Tym ludziom należy się pamięć! - mówiono podczas premierowej projekcji dla publiczności filmu Coś dobrego na końcu tęczy. Losy Leona Jedwaba z Zagórowa zrealizowanego przez uczniów szkół średnich z Zagórowa w 2014 roku.
Projekt CHAIM/ŻYCIE
Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań
Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka
CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:
* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.
* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.
* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.