logo l

Zwi Steinitz

Fot. ze zbiorów Amiego Steinitza

Tematy


Urodził się 1 czerwca 1926 roku w Poznaniu. W 1939 roku został wypędzony wraz z rodziną ze swojego domu w Poznaniu, a 1 czerwca 1942 roku oddzielony od rodziców w getcie w Krakowie. Od 1942 do maj 1945 przebywał  w obozach koncentracyjnych w Płaszowie, Auschwitz, Buchenwaldzie i Sachsenchausen.


W marcu 1946 roku Steinitz wyemigrował z Europy do Izraela na statku z nielegalnymi imigrantami Tel Chaj (nazwa statku używanego do przewozu nielegalnych imigrantów do Palestyny). Statek został przechwycony przez Brytyjczyków, a jego pasażerowie uwięzieni w brytyjskim obozie internowania w Atlit. Po zwolnieniu z niego Steinitz przeniósł się do szachrary w kibucu Afikim, wchodząc w skład grupy założycielskiej kibucu Necer Sereni. Kibuc powstał w czerwcu 1948 roku w centralnym Izraelu.

W 1949 roku Zwi Steinitz poślubił pochodzącą z Berlina Reginę Anders, a dwa lata później małżeństwo opuściło kibuc. Steinitz zaczyna pracować jako instruktor rolnictwa w przejściowych osiedlach imigranckich  zakładanych po powstaniu państwa Izrael. W 1952 urodził się ich syn Ami, a w 1962 roku córka Szlomit.

Od roku 1965 do przejścia na  emeryturę w wieku 70 lat w 1997 roku, Zwi Stenitz pracował w firmach rolniczych Agrexco oraz Moecet ha-Prachim, w dziale zajmującym się eksportem kwiatów. W latach 80. i 90. XX wieku urodziły mu się wnuki Szira i Eran.

Od 1997 roku pisał o swoich przeżyciach z okresu Shoah. Wielokrotnie spotykał się z uczniami w Niemczech, aby opowiadać o doświadczeniach swojej rodziny w czasie Shoah. Zmarł w 2019 roku.

Tłumaczyła z hebrajskiego Renata Kuśnierczak

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kultura w sieci w 2020 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.