logo l

Maciej Krajewski vel Łazęga Poznańska

Maciej Krajewski. Fotografie artysty lub z jego zbiorów.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stowarzyszenie Łazęga Poznańska

ul. Św. Marcin 75, Poznań, godz. 16-21

Tematy


Maciej Krajewski jest znany w internecie i nie tylko pod nazwą Łazęga Poznańska. Wyrazu łazęga, w poznańskiej gwarze oznaczającego powsinogę, łazika, fotograf używa dla podkreślenia, że jest miłośnikiem Poznania włóczącym się po nim z aparatem i wydobywającym jego ukryte piękno. W 2016 roku Krajewski założył Stowarzyszenie Łazęga Poznańska, które przyjęło nazwę od jego pseudonimu. Działalność lidera Stowarzyszenia, mimo działalności w nim wielu wolontariuszy, tak bardzo przenika się i na wielu polach jest tożsama z aktywnością Stowarzyszenia, że przedstawiam tu jednocześnie i organizację - i jego twórcę. 


Maciej Krajewski urodził się w 1968 roku w Poznaniu. Z zawodu Jest magistrem pielęgniarstwa, oddziałowym w Wielkopolskim Centrum Onkologii. Z zamiłowania - fotografem włóczącym się po Poznaniu i odkrywającym jego nieznane zaułki, piękno zaniedbanych secesyjnych kamienic, podwórek albo zapomnianych cmentarzy, chwytającym na zdjęciach ulotne i klimatyczne chwile z życia miasta. Ale Krajewski równie często jest reporterem zaangażowanym w kulturalne i społeczne życie miasta.

Krajewski demonstracja

Maciej Krajewski na proteście przeciwko przemocy policji w USA wywołanym śmiertelnym pobiciem George'a Floyda,

Poznań 2020

To chyba najbardziej wszechobecny poznański fotograf - z własnej potrzeby bierze udział w wielu wydarzeniach, dużych i małych, dziejących się w Poznaniu: od różnego rodzaju kameralnych spotkań, po Marsze Równości, wielotysięczne manifestacje w obronie demokracji, czy wydarzenia organizowane przez Strajk Kobiet. Tropi na poznańskich ulicach antysemickie napisy i zwołuje ludzi w internecie, by je zamalowywać. Robi fotografie teatralne. Oprowadza po zakamarkach Poznania, ucząc wychwytywać jego niezauważane szczegóły. Gromadzi skany trzymanych w rodzinnych albumach starych fotografii Poznania i poznaniaków albo zagląda  na podwórka do śmietników wydobywając z nich wyrzucone przedmioty np. stare okna czy piękne kafle z rozebranych pieców, którym daje drugie życie w siedzibie swojego stowarzyszenia. „Uwielbiam fotografować i jeżeli dzieje się coś ciekawego czy ważnego, to nie wyobrażam sobie tam nie być” - powiedział kiedyś w wywiadzie.

Krajewski Okien Życie

Plakat zapraszający na wystawę Macieka Krajewskiego Okien życie, 2016

W 2016 roku Krajewski założył Stowarzyszenie Łazęga Poznańska, które znalazło siedzibę w zabytkowym pawilonie niegdysiejszego atelier fotograficznego znanych poznańskich fotografów braci Czarneckich FOTO Wimar przy ul. Św. Marcin. To  miejsce otwarte „na wszelkich twórców niezależnych, na inicjatywy ocalające pamięć o miejscach i ludziach, których w Poznaniu już nie ma”, jak pisze na fb Stowarzyszenie. Dlatego choć Stowarzyszenie ma swój roczny program, którego mogłoby się trzymać, oprócz zaplanowanych wydarzeń w jego siedzibie odbywa się w ciągu roku bardzo wiele wydarzeń niezaplanowanych, realizowanych, ponieważ Krajewski udostępnia to miejsce wszystkim, którzy zgłoszą się do niego z jakimś pomysłem, a on uzna, że to rzecz, której należy dać przestrzeń, by się odbyła.

W Atelier FOTO Wimar odbywa się więc w ciągu roku trudna do zliczenia liczba koncertów, wernisaży (fotografii, sztuki, performance’ów), wieczorów poezji, czy czytanych reportaży, spotkań, dyskusji, konkursów fotograficznych czy warsztatów tanecznych, pokazów filmów i spektakli teatralnych (swoje przedstawienie pokazywał tu np. Lech Raczak, grali Ukraińcy). Obchodzono tu nawet żydowskie Święto Purim. Miejsce jest otwarte na wszystkich, którzy akceptują wielorakość: wielokulturowość, wieloetniczność, wielowyznaniowość, wielojęzyczność, akceptują różnorodność i cenią tolerancję.

Trudno mi powiedzieć, jak to się dzieje - ale odbywa się to dokładnie tak, jak sobie wymarzyłem- mówił Krajewski w 2019 roku w wywiadzie dla portalu kulturapoznan.pl. Przychodzą ludzie i czują, że jest tu otwarta przestrzeń, która za chwilę może okazać się ich wspólną. Mogą tutaj coś samodzielnie zrealizować czy w czymś pomóc - i w dowolnej chwili odejść, nie stawiamy im warunków. Ludzie wiedzą, co warto wpisać w misję jakiejś instytucji i umieścić na szyldzie nad wejściem. Należy napisać, że się każdego szanuje i integruje. Często kończy się tylko na deklaracjach. Nam nie chodzi o warstwę deklaratywną, chcemy to rzeczywiście robić - deklarował.

 Krajewski warsztaty z cyjanotypii

Uczestnicy warsztatów z cyjanotypii w Stowarzyszeniu Łazęga Poznańska

W 2019 roku głosami uczestników corocznego plebiscytu organizowanego przez miesięcznik IKS oraz portalu kulturapoznan.pl Maciej Krajewski został wybrany Człowiekiem Kultury sezonu 2018-2019 w Poznaniu.

Wybrane wystawy indywidualne Macieja Krajewskiego:
2014 Łazęga poznańska, powsinoga podwórkowa - Galeria Stowarzyszenia Dom Trzeźwości w Poznaniu

2014 Spojrzenia - Ogród zimowy Wielkopolskiego Centrum Onkologii

2014-2015 Cykl Łazęga poznańska - wystawy pokazywane w: Jewish Community Centre JCC - Kraków, Kazimierz; Republika Sztuki Tłusta Langusta - Poznań; Coffe Heaven w Starym Browarze - Poznań; Wirtualny Łazarz - Akademia Umiejętności Kulinarne Przygody - Poznań

2015 Żydowskie ślady, wystawa plenerowa nad Jeziorem Rusałka

2015 SALVE Poznań - Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

2016 Okien Życie - dawne Atelier FOTO Wimar - Poznań

2018 Salve RYGA - Atelier FOTO Wimar Stowarzyszenie Łazęga Poznańska

2018 Tam już nic nie ma - Atelier FOTO Wimar Stowarzyszenie Łazęga Poznańska

2019 Salve Gruzja - Atelier FOTO Wimar Stowarzyszenie Łazęga Poznańska

2020 Kadry teatralne - Atelier FOTO Wimar Stowarzyszenie Łazęga Poznańska

 

Dziękuję Maciejowi Krajewskiemu za udostępnienie Chaim/Życie swoich fotografii.

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.