logo l

Hachszara – niezwykła opowieść o Hansie Kannie, część II

Chaim/Życie

Nagle otworzyły się drzwi domu arcybiskupa i szacowny mieszkaniec we własnej osobie wyszedł Jochananowi naprzeciw. Czereda natychmiast się rozstąpiła. Co Żydowi do naszego arcybiskupa? Co mu do najszacowniejszego w mieście reprezentanta chrześcijaństwa? Arcybiskup rzucił im zimne spojrzenie i uścisnął dłoń Hansa:  – Witaj – powiedział i uśmiechnął się. 


Publikujemy drugi rozdział książki o Jochananie Cohenie, urodzonym w 1913 roku w Poznaniu jako Hans Kann, wychowanku żydowskiego sierocińca dla chłopców w Poznaniu oraz syjonistycznego ruchu skautowskiego Ha-Szomer ha-Cair.

Cohen okładka książki

Jochanan i Gerda Cohenowie na okładce książki Ojciec z kieszeniami

Na Chaim/Życie opublikowaliśmy już pierwszy rozdział książki o Cohenie – tutaj: https://chaim-zycie.pl/tworczosc-artystyczna/literatura-wspomnieniowa/474-niezwykla-opowiesc-o-hansie-kannie Napisała ją, w oparciu o relację męża, Gerda Cohen, a książka nosi tytuł Ojciec z kieszeniami. Więcej o autorce i bohaterze książki można przeczytać pod podanym wyżej linkiem.

W 1936 roku, mając dwadzieścia trzy lata, Jochanan Cohen wyjechał do Palestyny. Zmarł w 2008 roku w kibucu Elon, który współzakładał i w którym był nauczycielem.

Cohen Gerda kucharka

Żona Jochanana Cohena i autorka książki o nim Gerda Cohen (pierwsza z prawej)

pracowała w kibucu Elon jako kucharka a potem w piekarni

Dziękujemy Renacie Kuśnierczak za tłumaczenie I i II rozdziału książki, a rodzinie Gerdy i Hansa Cohenów za zgodę na publikację na Chaim/Życie fragmentu książki "Ojciec z kieszeniami". Przedrukowywanie tekstu bez zgody tłumaczki i Fundacji Tu żyli Żydzi zabronione.

Jochanan Cohen (pierwszy z lewej) z przyjaciółmi, członkami poznańskiej Ha-Szomer ha-Cair, przed 1936

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.