logo l

Jest poetką, pisarką, literaturoznawczynią i wykładowczynią uniwersytecką (dr hab., profesor w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk), także inicjatorką wielu akcji literackich dla młodzieży szkolnej i wiceprezeską Zarządu Fundacji Józefa Rotblata. Urodziła się w 1981 roku w Poznaniu i tutaj mieszka.


Została lauretką wielu liczących się nagród literackich, często też jest do nich nominowana - była m.in. stypendystką tygodnika Polityka (2004), nominowano ją do Medalu Młodej Sztuki (2007), Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius" (2012, za tom Wewe), Nagrody Literackiej Gdynia (2014, w kategorii Poezja), czy do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej (2016, za zbiór tego dnia).

Jest autorką m.in. tomów wierszy: weweladinotego dnia, przyszli niedokonaniploso. Także książek badawczych: W cztery strony naraz. Portrety Tymoteusza Karpowicza; Południk spotkania. Paul Celan w polskiej poezji powojennej; Synteza mowy Tymoteusza Karpowicza; Miejsce i imię. Poeci niemieckojęzyczni żydowskiego pochodzenia; Słyszysz? Synagoga. Wychodząc spod poznańskiej synagogi przy Wronieckiej;  Żuraw z origami. Opowieść o Józefie Rotblacie. Redagowała książki poświęcone m.in. Fernando Pessoi, Ingeborg Bachmann, Piotrowi Matywieckiemu, Marcinowi Świetlickiemu. Publikowała w wielu polskich i zagranicznych pismach.

Anna Kałuża kilka ładnych lat temu pisała o jej wierszach w Tygodniku Powszechnym: „Pisanie Roszak można uznać za kobiecą, „miękką” wersję neoawangardowych eksperymentów. Sama poetka wskazuje na wiele inspiracji: poezją Norwida, Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Mirona Białoszewskiego czy Paula Celana.

Nie pozostaje to bez wpływu na jej sposób pisania: słyszymy w książkach Roszak różne głosy, wibracje odmiennych tonacji, dźwięki wychwytywane są tu jakby z powietrza i w powietrzu nieustannie krążą” (https://www.tygodnikpowszechny.pl/wiersz-na-ucho-16054).

Ale Roszak nie pozostaje jedynie w sferze poezji i języka. Angażuje się w tematy kulturowo i społecznie ważne, o czym świadczą choćby jej książki Słyszysz? Synagoga czy Żuraw z origami. Piotr Śliwiński niedawno pisał: „Pokój, stan dla wszystkich prawie banalny, dla poetki to znikający skarb. Trzeba o nim myśleć, zabiegać o niego, uczyć o nim, wdrażać. Joanna Roszak jest więc aktywistką ruchu na rzecz myślenia o pokoju jako sprawie najważniejszej.

Parę miesięcy temu ukazała się jej najnowsza publikacja – Żuraw z origami. Opowieść o Józefie Rotblacie – poświęcona postaci niezasłużenie i z ogólną szkodą zapomnianej. Ten wybitny fizyk jądrowy, mający udział w powstaniu bomby atomowej, a potem jeden z liderów światowego pacyfizmu, zdobywca pokojowej Nagrody Nobla, Żyd, Polak, uchodźca, mógłby patronować nieposłusznej wyobraźni. Gdybyśmy ją mieli.

Joanna Roszak ma. Robi to, co pisarz powinien – wyłamuje się ze złudzeń, które z lenistwa i głupoty nazywamy zdrowym rozsądkiem”. (https://kulturaupodstaw.pl/joanna-od-pokoju-piotr-sliwinski/)

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.