logo l

Ryszard Krynicki urodził się w 1943 roku. w St Valentin. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych poetów polskich. Przez wiele lat był związany z Poznaniem.


Jest poetą, wydawcą i tłumaczem. Skończył polonistykę na UAM w Poznaniu. Debiutował w 1964 roku w poznańskim klubie Od Nowa. Zaliczany jest do poetów Nowej Fali, debiutujących w II połowie lat 60. XX wieku, dla których ważnymi przeżyciami były wydarzenia Marca 1968 i Grudnia 1970.

Był związany z opozycją demokratyczną, stał się prekursorem niezależnego ruchu wydawniczego. W latach 1976-1980 został objęty zakazem druku - od tego czasu (do 1989) publikował swoje książki w drugim obiegu oraz w wydawnictwach emigracyjnych.

W 1988 roku współtworzył zasłużone dla poezji polskiej wydawnictwo a5 wydające książki poetyckie - prowadzi je wraz z żoną Krystyną Krynicką do dzisiaj.

Mieszka w Krakowie, dokąd przeprowadził się z Poznania w drugiej połowie lat 90. XX wieku.

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.