logo l

Co to za miasto?, czyli Witolda Banacha opowieści o żydowskich literatach

Andrzej Niziołek

Książka Kroniki literackie prowincji Witolda Banacha to „litaratura o literatach”. Z jednej strony świadctwo związków pisarzy z Ostrowem Wiwlkopolskim – z drugiej przykład współczesnej literatury tworzonej na tematy żydowskie. 


W swoich Kronikach literackich prowincji. Historiach prawdziwych, prawdopodobnych, prawie zmyślonych, Witold Banach cieszy się opowiadaniem o poetach i pisarzach w jakiś sposób związanych w przeszłości (aż po współczesność) z Ostrowem Wielkopolskim. „Cieszy się” właśnie, bo prezentuje długi szereg (aż trzydzieści cztery) opowieści o literatach, poetach, powieściopisarzach, których życie zazwyczaj nie wiąże się z miastami prowincjonalnymi. A Banach udowadnia, że było z nimi związane i że w przypadku Ostrowa ta lista jest obszerna, a nazwiska całkiem poważne. Ale „cieszy się” także dlatego, że punktem wyjścia do wielu z tych historii jest krótka informacja, którą w opowieść dopiero trzeba rozwinąć w fabułę i na powrót nadać jej konkretny kształt. Dlatego to kroniki „prawdopodobne, nierzadko zmyślone” – co znaczy, że nawet jeśli dokładnie tak nie było, jak opowiada (wyobraża sobie na podstawie różnych przesłanek) autor, to było podobnie albo mogło tak być.

Pogranicze fikcji

Kroniki literackie okładka zmniejszona

Ostrów Wielkopolski. Co to za miasto? - pisze o tej książce znakomity krytyk literatury, poezji, prof. Piotr Śliwiński, sam ostrowianin. Przede wszystkim zakotwiczone w odległych stuleciach. Nie tak pradawne jak sąsiedni Kalisz, lecz również bogate w przeszłość. Nieduże, drugorzędne, lecz nieco inne, niż je sobie wyobrażano później – pograniczne, wielokulturowe, oswojone z różnorodnością religijną, tolerujące wyraziste, nawet ekscentryczne postawy, próbujące wyrwać się z ograniczeń swej prowincjonalności. W XIX wieku miasto z wyraźną przewagą ludności niemieckiej.
A o zamieszczonych w nich tekstach, poświęconych na przykład takim mającym związki z Ostrowem pisarzom, jak Wojciech Bąk, Jarosław Iwaszkiewicz, Jadwiga Żylińska czy Dymitr Mereżkowski, Śliwińśki pisze: Raczej rzeczywistość niż fantazmat, raczej wstrzemięźliwość i dystans niż egzaltacja i deklaracja, raczej pogranicze fikcji niż pogranicze prawdy, raczej literatura niż reportaż historyczny lub biograficzny.

Heinrich i Hermine

Wśród tych opowieści Kronik... trzy poświęcone są wielkopolskim Żydom. Jedną, opowiadającą o urodzonym w Ostrowie, ale działającym w Berlinie w I poł. XX wieku pisarzu i dziennikarzu Leo Hirschu, zamieściliśmy już na Chaim/życie tutaj: https://chaim-zycie.pl/tworczosc-artystyczna/literatura/505-leo-hirsch-zapomniany-pisarz-z-ostrowa

Obecnie zamieszczamy dwie kolejne: o Heinrichu Graetzu, wybitnym niemieckim historyku XIX wieku, autorze pierwszej współczesnej historii Żydów w 11 tomach (piszemy o nim tutaj: https://chaim-zycie.pl/kultura-i-historia/ksiaz-wielkopolski/332-pierwszy-wspolczesny-historyk-zydow). Oraz o Hermine’ie Schildberger – noszącej literacki pseudonim von Ossen.

Heinrich Graetz

 

Heinrich Graetz w późniejszych latach

Graetza, urodzonego w Książu Wielkopolskim, przedstawia Banach w momencie życiowego rozdroża: w latach 1840–1842 pracuje on jako biedny nauczyciel domowy w prowincjonalnym miasteczku Ostrowo i zakochuje się w Mariannie, żydowskiej dziewczynie z porządnego domu. Jest w momencie zawieszenia – po naukach pobieranych w jeszywie i przed studiami, które wkrótce rozpocznie na uniwersytecie we Wrocławiu. Banach jakby zdawał się sugerować, że gdyby nie odrzucenie przez dziewczynę, w której się zakochał – wymuszone przez konserwatywnych Żydów ostrwskich, które mobilizuje chłopaka do wyjazdu – Graetz nie zostałby może znanym historykiem.

Druga z tych opowieści poświęcona jest Hermine’ie Schildberger vel von Ossen, poetce żydowskiego pochodzenia, która w literaturze niemieckiej zaistniała raz, w momencie, gdy w ostatniej dekadzie XIX wieku wdała się w głośny w prasie spór ze znanym pisarzem niemieckim Theodorem Fontane. Poszło o poraktowanie przez Fontane’a Ostrowa Wielkopolskiego, w którym Schildberger się urodziła, jako synonimu nieokrzesania, grubiaństwa, braku kultury i ogłady, czym literatka poczuła się do głębi dotknięta.

Jak pisze Śliwiński: Banach nie upiększa Ostrowa, nie nadyma jego poczucia własnej wartości, nie stara się uczynić go większym, niż był i jest, nie dodaje mu charyzmy, której nie posiadał. Nazywa miasteczkiem, częstokroć ukazuje jako zapadłą dziurę, nie boi się odsłaniać jego śmieszności, daleki jest od rozniecania mitów.

Przedstawiamy tę „litaraturę o literatach” Witolda Banacha jako z jednej strony świadctwo związków pisarzy z tym miastem i Wielkopolską - z drugiej jako przykład współczesnej literatury tworzonej na tematy żydowskie.

Zamieszczone w książce teksty publikujemy obok. O pobycie Heinricha Graetza można przeczytać w zakładce: Heirich Graetz obraża się na Ostrów. Tekst o Hermine w zakładce: Hermine rozmawia z przyjaciółką z rodzinnego miasta.

 

Dziękujemy Witoldowi Banachowi, dyrektorowi Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, za udostępnienie i możliwość publikacji na Chaim/Życie jego tekstów o Heinrichu Graetzu i Hermine’ie Schildberger.

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.