Ruach po hebrajsku znaczy duch lub wiatr. Duo Ruach tworzy małżeństwo Hegeduess - grającą na klarnecie Dorothea, Izraelka i akompaniujący jej na gitarze lub mandolinie Bogusław, Polak o węgierskim nazwisku.
Duo Ruach gra tradycyjną muzykę klezmerską w swoim opracowaniu - ma w repertuarze wiele klezmerskich utworów, granych niegdyś przez Żydów z całej Europy Środkowej, Wschodniej i z okolic Bałkan, czasem także utwory cygańskie.
Dorothea urodziła się w Dusseldorfie, gdy miała pięć lat przeprowadziła się do Izraela. Uczyła się grać na klarnecie, ale była w swoim życiu także fryzjerką i barmanką. Bogusława - który pochodzi z Wrocławia i występuje na ulicach od latach 80., początkowo grając muzykę andyjską - poznała ponad ćwierćwiecze temu w Berlinie, gdzie wówczas mieszkała. Żyją od lat w Polsce, w jednej z wiosek w Puszczy Noteckiej koło Wronek.
Wiosną i latem Duo Ruach podróżuje busem po Europie występując na ulicy oraz na różnych festiwalach (w Polsce często gościli na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Ulicznej BuskerBus we Wrocławiu i innych miastach południowej Wielkpolski czy Ziemią Lubuskiej. Jesień i zimę zespół spędzają w domu, opracowując nowe klezmerskie melodie, czasem nagrywając płyty. Hegeduessowie organizują także imprezy edukacyjne dla szkół, współpracują z teatrami, grywają na weselach żydowskich.
Duo Ruach ma w swoim dorobku cztery krążki CD: Ruach, Glik, Bli Ain HaRaa i House of Wind.