logo l

Duo Ruach

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tematy


Ruach po hebrajsku znaczy duch lub wiatr. Duo Ruach tworzy małżeństwo Hegeduess - grającą na klarnecie Dorothea, Izraelka i akompaniujący jej na gitarze lub mandolinie Bogusław, Polak o węgierskim nazwisku. 


Duo Ruach gra tradycyjną muzykę klezmerską w swoim opracowaniu - ma w repertuarze wiele klezmerskich utworów, granych niegdyś przez Żydów z całej Europy Środkowej, Wschodniej i z okolic Bałkan, czasem także utwory cygańskie.

Dorothea urodziła się w Dusseldorfie, gdy miała pięć lat przeprowadziła się do Izraela. Uczyła się grać na klarnecie, ale była w swoim życiu także fryzjerką i barmanką. Bogusława - który pochodzi z Wrocławia i występuje na ulicach od latach 80., początkowo grając muzykę andyjską - poznała ponad ćwierćwiecze temu w Berlinie, gdzie wówczas mieszkała. Żyją od lat w Polsce, w jednej z wiosek w Puszczy Noteckiej koło Wronek.

Wiosną i latem Duo Ruach podróżuje busem po Europie występując na ulicy oraz na różnych festiwalach (w Polsce często gościli na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Ulicznej BuskerBus we Wrocławiu i innych miastach południowej Wielkpolski czy Ziemią Lubuskiej. Jesień i zimę zespół spędzają w domu, opracowując nowe klezmerskie melodie, czasem nagrywając płyty. Hegeduessowie organizują także imprezy edukacyjne dla szkół, współpracują z teatrami, grywają na weselach żydowskich.

Duo Ruach ma w swoim dorobku cztery krążki CD: Ruach, Glik, Bli Ain HaRaa i House of Wind.

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.